Včely jsou užiteční živočichové, kteří nás sice děsí, když nám létají kolem uší, ale bez nichž by bylo lidstvo podle vědců doslova na vymření. Dávají nám toho ale mnohem více než jen med, a navíc jsou nadprůměrně inteligentní, což mnoho z vás možná netušilo.
Jsou číslem jedna mezi opylovači. Jenom díky včelám máme tak velký výběr nejen květin, ale také zeleniny a ovoce. Některé druhy rostlin plodí jen na základě opylování včelou, například kakaovník nebo vanilkovník.
Včelí opylování posiluje úrodu. Vědci uvádí, že například opylovaná třešeň plodí až o 70 % více než neopylovaná. Navíc u ovoce a zeleniny díky tomu nedochází k deformacím. Bez včelí pomoci bychom přišli o celou řadu potravin. Málokdo si navíc uvědomuje, že včely jsou velmi chytré, a dokážou se dokonce naučit rozpoznat jednotlivé lidské tváře.
Vycvičené včely
Schopnost rozpoznávat lidské obličeje je pro člověka běžná. Bez ní bychom jen těžko fungovali. To, že poznáme jiného člověka podle jeho tváře, má na svědomí část mozku zvaná fusiformní závit.
Mohou ale zvířata, která tuto část mozku nemají, rozeznat obličej? Mohou se naučit vnímat jednotlivé osoby? Vědci zjistili, že i včely, které mají mozek malý a v mnoha oblastech jednoduchý, dokážou tváře lidí vnímat.
V roce 2004 proběhl výzkum na základě poznatků vědce Adriana Dyera z Cambridgeské univerzity. Ten si všiml, že včely rozeznávají několik druhů rostlin a že jejich opylování není jen náhodné, ale že mají jisté preference.
Napadlo ho, že pokud včely dokážou rozeznat květy, možná by se mohly naučit rozpoznávat také jednotlivé lidské tváře. S touto myšlenkou shromáždil několik dalších vědců, kterým předal své myšlenky a oni souhlasili, že s ním provedou speciální výzkum.
Jeho cílem bylo zjistit, jak včely reagují na odlišné osoby, a naučit je vracet se na konkrétní místo za odměnu. Výsledky šokovaly nejednoho ze zúčastněných.
Za trochu cukru
Výcvik probíhal tak, že na tabuli byly umístěny fotografie několika osob a pod nimi vědci v různém množství zanechávali odměny v podobě cukru. Ukázalo se, že i po jeho odebrání pak včely létají tam, kde ho bylo dříve nejvíce.
Nehledaly cukr, který vědci umístili o kus dál, ale konkrétní obličej. Po odstranění fotografií včely vyhledaly konkrétní živou osobu, která na fotce byla zachycena. Dožadovaly se odměny a cukr, který byl o několik metrů dál, zcela ignorovaly.
Tento výzkum s devadesátiprocentní přesností ukázal, že včely dokážou vnímat lidské tváře, i když s velkou pravděpodobností je vidí mnohem zkresleněji než my, a také fakt, že se dovedou naučit pracovat za odměnu.
Výsledky výzkumu by mohly být užitečné pro včelaře, kteří denně pracují s velkým množstvím těchto zvířat, i pro celou planetu, která by bez včel měla závažné problémy.
Bohužel existuje celá řada faktorů, které způsobují jejich vymírání. Měli bychom tedy včely chránit a být hrdí na to, že vědci je dnes již dokážou alespoň v malé míře něco naučit.
Zdroj: scientificamerican.com, sciencemag.org
Autor: Šárka Cvrkalová