Podle evoluční teorie člověk pochází z opic. Že jsou tito primáti šikovní a díky protichůdnému palci a inteligentnímu mozku se dokáží naučit používat nejrůznější nástroje, to je dávno známá věc. Poměrně novým objevem ale je vysoká inteligence delfínů.
Že je delfín chytré zvíře není novinkou. Tito savci jsou roztomilí, obvykle přátelští, právě proto jsou používání při delfinoterapiích, kdy pomáhají psychicky nemocným pacientům.
Existuje možnost si s nimi na mnoha místech zaplavat a snad každý z nás alespoň jednou toužil po tom u moře nějakého delfína vidět na vlastní oči. Delfíni jsou ale mnohem chytřejší, než jsme si možná doposud mysleli.
Pozorování začalo před dvaceti lety. Učí se od svých rodičů i přátel
Už před dvaceti lety vědci zjistili, že delfíni jsou velmi pozorná zvířata, která se ráda učí od ostatních delfínů ve svém okolí.
Nejčastěji přejímají zvyky od svých matek, ale pokud se v jejich okolí objeví jiný delfín, který svým chování dokáže například najít lepší potravu, velmi rychle jeho činy okoukají.
Jako první velký vědecký objev se ukázala snaha potírat své vlastní hlavy mořskými řasami a houbami. Delfíni se tehdy začali otírat svými hlavami i tělem o rostlinami porostlé kameny, aby své tělo navoskovali. To jim později pomáhalo dostat se hladce mezi kameny a lovit potravu ve větších hloubkách.
Z pozorování vyplynulo, že mladí delfíni nejprve svou matku následovali bez problémů, jak ale vyrostli a nedokázali se do některých skulin vejít, naučili se její trik, aby s ní mohli nadále držet krok.
Jak jde o jídlo, jsou velmi učenliví
Až v posledních letech ale vědci objevili něco, čemu by se dalo říkat používání nástrojů. Všimli si, že někteří delfíny v Indickém oceánu používají při lovu prázdné skořápky měkkýšů.
Delfíni svými zobáky uchopí větší prázdnou lasturu a nabírají s ní vodu v okolí kamenů s mořskými řasami.
Jakýkoli drobný živočich či plankton se ve skořápce usadí. Jakmile ji poté delfín převrátí otvorem na sebe, potrava mu vklouzne přímo do žaludku.
I v tomto případě se ukázalo, že se delfíni učí jeden od druhého. Jde tak o další potvrzení toho, že se jedná o chytrá a chápavá zvířata, která mají inteligenci na úrovni dokonce větší než některé druhy primátů.
Autor: Šárka Cvrkalová