I kočky potřebují psychologa. Není ale snadné přesně poznat, kdy je jejich chování už za hranicí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kocka
Zdroj: Archiv redakce OnlyU

Nejen lidé mají psychické problémy. Týká se to i našich čtyřnohých přátel. A je to běžnější, než byste si možná mysleli. V posledních letech jsou kočičí psychologové fenoménem, který pomáhá mnoha majitelům těchto roztomilých zvířátek.

Kočičí povaha je složitá. Každá kočka je samozřejmě trochu jiná, mnohdy ale jejich chování přičítáme tomu, že jsou kočky „zkrátka takové“. Jenomže co když trable, které se svým miláčkem doma řešíte, ve skutečnosti pramení z psychických problémů, se kterými může kočce pomoci odborník?

Jde hlavně o zvířata

Mnoho lidí si myslí, že kočičí psychologové pomáhají lidem vycházet se zvířaty. A je to částečně pravda, ve skutečnosti jde ale z velké části především o to zapracovat na stavu kočičího psychického zdraví, vysvětluje Psychology Today.

„S kočkou nemůžeme mluvit, a maximum informací tedy získávám z rozhovoru s jejími majiteli a z okolního prostředí. Lidé si však představují, že právě komunikuji přímo s kočkou,“ říká pro web Vitalia kočičí psycholožka Kateřina Štiblická.

Doplňuje, že kočičí a lidská psychika jsou naprosto odlišné, a je tak někdy velmi těžké se zvířaty spolupracovat. Mnoho lidí si navíc myslí, že zvíře změní výchovou, pokud má ale nějaký psychický blok, tresty či odměny za určité chování ho jenom matou.

Alternativní přístupy nejsou výjimkou

Klára Vodičková Nevečeřalová na webu Kultino vysvětluje, že při práci s psychicky nemocnou kočkou se nelze vždy spoléhat pouze na klasické veterinární postupy.

„Kromě studia výzkumů a spolupráce s vědci a veterináři při své práci využívám i alternativní směry, které jsou pro mnohé lidi nevědecké a mnozí to nazývají šarlatanismem. Mě ale právě kočky naučily, že v našem světě je ještě něco více než to, co vnímáme svými smysly. Proto pracuji i s reiki, a dokonce jsem získala certifikát ze zvířecí komunikace,“ vysvětlila.

Jak vlastně poznáte, že má vaše kočka psychické problémy? Někdy se to projevuje ničením nábytku či močením do vašich věcí. Jindy ale také naopak přehnanou snahou vyžádat si vaši pozornost. Je ale velmi těžké odhadnout, kde je hranice typického kočičího chování a kde už začínají psychické problémy, dodává American Psychology Organisation.

Zdroj: Daily Paws, American Psychology Organisation, Psychology Today, Kultino, Vitalia

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články