10 informací o psech, kterým lidé věří, přestože jde o pouhé mýty. Tohle vám sebere všechny iluze

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
pes
Zdroj: Shutterstock

Rodina, která má doma jednoho nebo více psů, dnes není ničím výjimečným. Tihle domácí mazlíčci se společně s kočkami stali našimi věrnými čtyřnohými přáteli. Možná ale o svém domácím mazlíčkovi nevíte všechno. Nebo naopak, víte toho až moc, a ne všechno je pravda.

O psech se říkají různé věci. Že jsou to nejlepší přátelé člověka, že mají skvělý sluch i čich, někdo tvrdí, že psi vidí černobíle, nebo že jeden psí rok se rovná sedmi lidským. Co z toho je ale pravda?

Možná vás překvapí, kolik věcí, které jste doposud brali jako samozřejmost, je vlastně jen výmysl, který vznikl z neúplné informace, nebo zkrátka jen z povídaček. Přinášíme 10 největších mýtů, které se o psech říkají.

Psi nejsou barvoslepí

Kde se vzal mýtus o tom, že psi jsou barvoslepí, to nikdo neví. Je prokázáno, že pes dokáže vnímat různé barvy, přičemž vidí především různé odstíny šedé a žluté. Jejich vidění není stejné jako to lidské, rozhodně ale nevidí jen černobíle a mnoho barev vnímají stejně jako my.

Psi nejedí trávu, když jsou nemocní

Celá řada lidí říká, že psi jedí trávu, když je jim špatně. A někdy je to pravda, protože jim tráva pomáhá s trávením. Mnohem častěji to ale dělají z nudy, nebo proto, že jim chybí nějaký důležitý vitamín. S nemocemi to obvykle nic společného nemá.

Vrtění ocasem ne vždy znamená přátelského psa

Když pes vrtí ocáskem, není třeba se ho bát. To je mýtus, kterému věří hodně lidí. Není to ale tak úplně pravda. Vrtění ocasem může znamenat pocit štěstí, vzrušení a bdělost, nebo může signalizovat strach, úzkost nebo je předehrou k agresi. Psí komunikace je složitá a může být špatně interpretována.

Jeden psí rok není sedm lidských

Tvrzení o věku psa je příliš zobecněné. Pokud je psovi 10, ano, je to podle všeho zhruba stejné, jako lidských 70. Jeho první rok se ale ve skutečnosti rovná zhruba 15 letům lidských, protože po prvním roce života pes sexuálně dospívá a dostává se do něčeho podobného, jako je puberta.

Studený a mokrý nos neznamená zdravého psa

Mnoho lidí si myslí, že pokud má pec studený a vlhký čumák, je to známka toho, že je zvíře zdravé a silné. Mokrost, suchost nebo teplota nosu psa se může lišit v závislosti na běžných denních aktivitách a není spolehlivým ukazatelem zdraví nebo nemoci. Změny v denním režimu, aktivitě a chuti k jídlu jsou mnohem spolehlivějšími ukazateli toho, jak se pes cítí.

Psí pusa není čistší než lidská

Někteří lidé věří, že v psí tlamě je méně bakterií než v té lidské. Tvrzení o tom, že je psí pusa čistější než ta lidská, je poměrně běžné. Tento mýtus pravděpodobně pochází z pozorování, kdy si psi olizují rány a zdá se, že se hojí rychleji. Jenomže skutečnost, že psi si dvakrát denně nečistí zuby, zkrátka znamená, že jsou čistší lidská ústa.

I starý pes se naučí nové triky

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Tohle pořekadlo se často přenáší i na lidi. A mnohdy je to u nás pravdivější než u zvířat. I starý pes se může naučit jakýkoli trik. Ale samozřejmě jednodušší bude, když ho budete cvičit už odmalička. Nicméně i netrénovaný pes z útulku se může naučit sednout a lehnout klidně i ve svých deseti.

Psi nezívají pouze při únavě

Dokonce i mnoho vědců dlouhé roky tvrdilo, že psi zívají pouze v případě, že jsou unavení. Nejnovější studie ale ukazují, že ani toto není pravda. Pes se pomocí zívání vyrovnává například se stresem a úzkostí.

Ne každý pes je skvělý plavec

I když si hodně lidí myslí, že každý pes bude automaticky umět plavat, pokud ho hodí do vody, jde o mýtus. Ne všichni psi jsou dobrými plavci, mnoho z nich se dokonce vody bojí. Existuje celá řada případů, kdy se pes utopil jen proto, že jeho páníček věřil těmto nepodloženým informacím.

Pes nepotřebuje ohlodávat kosti

Pro psa je přirozené okusovat kosti. Kromě toho, že si tím čistí zuby, mu to také pomáhá se stresem a látky z kostí mu dodávají do těla živiny nutné pro jeho zdraví. To je mýtus. Kosti totiž mohou psovi ublížit, ať už kvůli ostrým úlomkům, nebo škodlivým bakteriím.

Zdroj: nutrenaworld.com, countryliving.com, hillspet.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články