Strava bohatá na ovoce, zeleninu, ryby nebo semena posiluje fungování paměti, přemíra tuků a cukrů zase paměť zhoršuje. Které konkrétní potraviny mají na paměť pozitivní a které naopak negativní vliv?
Začněme nejprve těmi pozitivními, tedy potravinami, které jsou spojovány s lepší pamětí a bystrou myslí. Mezi nejprospěšnější skupiny potravin patří ovoce (např. borůvky, meloun), zelenina (např. červená řepa a listová zelenina), mořské plody a sezamová semínka.
Ovoce
Bobulovité ovoce má vysoký obsah antioxidantů, které mohou chránit mozek před oxidačním poškozením a předcházet předčasnému stárnutí a demenci poškozující paměť.
Meloun má vysokou koncentraci lykopenu, dalšího silného antioxidantu. Meloun je také dobrým zdrojem čisté vody, která prospívá zdraví mozku. I mírná dehydratace může snížit duševní energii a zhoršit paměť, uvádí Imran Fayaz.
Zelenina
Červená řepa, bohatá na dusičnany, může rozšiřovat cévy, díky čemuž se do mozku dostane více okysličené krve. Tmavá listová zelenina je známá pro své antioxidanty, jako je vitamin C. Zelené listy jsou také bohaté na foláty, které mohou zlepšit paměť tím, že snižují zánět a zlepšují prokrvení mozku.
Mořské plody
Tučné ryby, jako je losos, pstruh, makrela, sleď, sardinky a kapr, jsou bohaté na srdci prospěšné omega-3 mastné kyseliny a jejich konzumace podle webu Eat right pomáhá i se zlepšením paměti.
Sezamová semínka
Sezamová semínka jsou bohatým zdrojem aminokyseliny tyrosinu, která slouží k produkci dopaminu, neurotransmiteru zodpovědného za udržování bdělosti mozku a ostré paměti. Sezam je také bohatý na zinek, hořčík a vitamin B6, další živiny, které se podílejí na funkci paměti.
Potraviny zhoršující paměť
Existují ale také potraviny, které naopak činnost mozku zhoršují a zpomalují. Nadměrná konzumace tzv. západní stravy (tzn. smažené pokrmy, alkohol, rafinované cukry a příliš tuku) souvisí podle studie Margaret Morris a kol. nejen s rozvojem obezity, ale také s poklesem kognitivních funkcí a demencí.
Studie z roku 2016 zahrnující 18 080 osob zjistila, že strava s vysokým obsahem smažených potravin souvisí s nižšími výsledky v oblasti učení a paměti. Pravděpodobným důvodem je, že způsobují záněty, které mohou poškodit cévy zásobující mozek krví.
Strava s vysokým obsahem cukrů zase může vést k nadbytku glukózy v mozku, což studie Chonga a kol. spojuje s poruchami paměti a menší plasticitou hipokampu, tedy části mozku, která řídí paměť.
Zdroj: Mayo Clinic Health System, CNBC, Imran Fayaz, Eat right, Margaret J. Morris, Why is obesity such a problem in the 21st century? The intersection of palatable food, cues and reward pathways, stress, and cognition, 2014, Keith E. Pearson, Dietary patterns are associated with cognitive function in the REasons for Geographic And Racial Differences in Stroke (REGARDS) cohort, 2016, CP Chong, Habitual sugar intake and cognitive impairment among multi-ethnic Malaysian older adults, 2019
Autor: Dominika Jandorová