Vlčí hlad: Nutí k nočním nájezdům na ledničku. Zbavit se ho dá rozložením jídelníčku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vlci hlad
Zdroj: Shutterstock

O takzvaném vlčím hladu možná řada lidí neslyšela, velkou většinu z nás ale minimálně párkrát za život trápil. Jde o neodolatelné nutkání sníst úplně všechno, na co doma přijdeme, a rychle tak našemu tělu doplnit energii. Obvykle přichází před spaním nebo v noci, když se probudíme.

Vlčí hlad nás přepadá, jakmile v těle klesne hladina cukrů, a naopak stoupne hodnota hormonu zvaného ghrelin. Jde o hormon, který vysílá signál hladu do mozku, uvádí server Cleveland Clinic. Je produkován žaludkem, v malém množství ho mají na svědomí i další orgány trávicí soustavy.

Podle výživových poradců trpí vlčím hladem velmi často klienti, kteří mají problém zhubnout, v 85 % případů jde o ženy. Minimálně jednou za život se s problémem setká až 70 % osob. Vlčí hlad obvykle poznáte tak, že nemáte chuť na nic konkrétního, ale jednoduše máte jen potřebu sníst všechno, co se dá doma najít.

Špatná skladba jídelníčku i hladovění

Ghrelin neboli hormon hladu má při normálním fungování za úkol poslat zprávu ze žaludku do mozku a oznámit nám, že máme hlad. Jenomže v některých situacích hormon může naše tělo zmást i v případě, že ve skutečnosti hlad nemáme.

Může za to ve většině případů skladba stravy nebo to, že přes den jíte velmi nepravidelně. „Ze všeho nejhorší jsou drastické metody, při kterých prakticky nejíte. Ty jsou v těchto případech nejškodlivější,“ upozorňuje podle Novinek specialistka na redukční diety Lucie Daňková.

„Když má tělo hlad, bojí se o zásoby a schovává si energii do tuků. Jakmile dostane možnost se opět zasytit, přestává mít záchrannou brzdu,“ dodává.

Jak se zbavit vlčího hladu?

Nejdůležitější je si pravidelně rozdělit svůj denní příděl kalorií. Je potřeba snídat, a to ideálně mezi sedmou a devátou hodinou ranní.

„Bez snídaně, s menším obědem a celodenním deficitem jídla přijde opět vysoká potřeba doplnit energii a vlčí hlad je tu zase. Proto je nejlepší se postupně naučit snídat a neodbývat oběd. Naopak je lepší ubírat večer. Apetit se srovná a vlčí hlad zmizí,“ radí podle iDNES Lenka Kaprhálová.

Důležité pak je podle ní rozlišit, zda noční nájezdy na lednici pořádáte, protože máte hlad, nebo protože máte na něco chuť.

„Oba případy svědčí o nesprávné skladbě jídelníčku, tedy o nedostatku kalorií nebo o špatném složení jídel. U chuti ale pomáhá například vypláchnutí úst ústní vodou, což částečně znecitliví chuťové buňky,“ radí odbornice.

Zdroj: Pro ženy, iDNES, Novinky, Cleveland Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články