Jistě jste už slyšeli o mnoha druzích vitamínů. Znáte ale vitamín P? Ve skutečnosti se tak jinak říká skupině látek, kterou označujeme jako flavonoidy. A ty sice pro naše tělo nejsou nezbytné, jak píše web NDTV, v mnohém nám nicméně mohou pomoci.
Mezi flavonoidy patří například hesperin, hesperidin, diosmin, eriodictyol, quercetin, quercertrin a mnoho dalších. Tyto látky naše tělo nutně nepotřebuje. Při jejich pravidelném užívání však může dojít ke zlepšení některých funkcí těla.
Podporují vitamín C
Flavonoidy zpevňují stěnu žil a snižují propustnost kapilár. Často se tak využívají například při léčbě křečových žil, hemoroidů, ale někdy také při otocích, uvádí Medicinenet.
Podávají se velmi často s vitamínem C. Povzbuzují jeho účinky a kromě toho, že samy pomáhají tělu, zapříčiní se také o to, aby mu pomohl právě vitamín C. A funguje to i naopak.
Vitamín P nejčastěji nalezneme v ovoci. Banány, třešně, jahody, maliny, ale také ananas nebo hroznové víno ho mají velké množství. Nachází se ale také v červeném vínu.
Pozor na předávkování
Z konzumace ovoce se pravděpodobně vitamínem P nikdy nepředávkujete. Pokud ho ale budete užívat v pilulkách z lékárny, dejte si pozor na dodržování jasných dávek.
Při předávkování flavonoidy může docházet k nevolnostem, bolestem žaludku, často také ke zvracení a průjmům. Pokud se u vás problémy objeví, vysaďte na několik dní raději prášky úplně.
Užívání vitamínu P je obvykle třeba konzultovat s lékařem, který vhodné léky předepíše. Jen málokteré jsou volně prodejné. Obvykle bývá důvodem k jejich předepsání léčba křečových žil, někdy je ale lékaři doporučují i při chřipkách právě na podporu vitamínu C.
Zdroj: Healthline, Times of India, NDTV, Medicinenet
Autor: Šárka Cvrkalová