Zajíček je symbolem Velikonoc i u nás. V cizině je jeho tradice daleko výraznější. Například ve Velké Británii totiž nosí vajíčka, která schovává po zahradě a děti je potom v rámci velikonočního lovu hledají. I u nás se někdy říká, že právě zajíček nosí malovaná vajíčka. Není to ale tak časté. Odkud vlastně jeho tradice pochází?
Například ve Švýcarsku nosí vajíčka kukačka. Ve většině zemí je to ale stále tradičně zajíček. Velikonoce jsou křesťasnké svátky, nikde v bibli nicméně zmínku o zajíčkovi nenajdete, píše Time. Jak je tedy tohle zvíře vlastně s obdobím spojeno?
Symbol pohanské tradice?
Původ velikonočního zajíčka je podle serveru Good Housekeeping velmi záhadný. Existuje několik teorií a názory lidí na ně se velmi liší. Podle jedné z nich je zajíček pohanským symbolem.
Konkrétně by měl pocházet z festivalu pořádaného pro Eostre, bohyni plodnosti. Jejím zvířecím patronem byl právě zajíc. Vajíčko pak bylo považováno za symbol nového života. Jedná se o teorii spojenou především s Ruskem, jak se tedy zajíček dostal do zbytku světa?
Bájný tvor
Jedna z teorií říká, že kdysi existoval tvor, který měl podobu zajíce, snášel ale vajíčka. Především děti ho velmi uctívaly a vyráběly mu v 18. století hnízda ze slámy a listí, aby měl zajíček kam vajíčka ukládat.
Když později místa kontrolovaly, nacházely po vylíhnutých mláďatech barevné skořápky. Ačkoli jde jen o jakousi starou pověst, lidé si ji později spojili s barvením vajíček, a velikonoční kraslice tak začali přisuzovat právě zajíčkovi.
Zajíček je nejrozšířenějším zvířecím symbolem Velikonoc. V některých zemích nosí vajíčka kukačky, jinde jsou zase spojována s liškami. Ve většině států si ale svátky bez velikonočního zajíčka lidé nedovedou představit.
Zdroj: Good Housekeeping, Smithsonian, Country Living, Time, OnlyU
Autor: Šárka Cvrkalová