Velikonoce v zahraničí: Ve Finsku děti žebrají, na Novém Zélandu loví se zbraněmi zajíce. V Itálii se pořádají karnevaly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Velikonoce v Britanii
Zdroj: Shutterstock

Pomlázka, barvení vajíček, velikonoční beránek. Tak probíhají svátky v České republice. Víte ale, jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Někde jsou tradice velmi podobné těm našim, jinde se ale výrazně liší.

Na škole se v hodinách angličtiny děti učí o britských tradicích. Většina nás tak ví, že v zemi děti hledají velikonoční vajíčka poschovávaná velikonočním zajíčkem po zahradě. A velmi podobně to mají i v USA, kde navíc svátky doplňuje bohaté jídlo v podobě pečené šunky či jehněčího masa.

Velikonoce ve Skandinávii

Skandinávské Velikonoce mají mnoho tradic, které by nás překvapily. Ve Finsku děti chodí s hlavami ovázanými šátky a žebrají o peníze, píše Prima Zoom. V Norsku a Švédsku se pak zapalují takzvané vatry, které mají odhánět čarodějnice. Ty tu ve svátky údajně běžně po nocích létají na košťatech.

Řecké Velikonoce

V Řecku se také barví velikonoční vajíčka jako u nás. Rozdíl je ovšem v tom, že všechna mají červenou barvu, aby připomínala Kristovu krev. Věřící chodí s vajíčky do kostelů. Pokud je jim požehnáno, má pak údajně vejce vydržet po celý rok čerstvé.

Velikonoce v Austrálii

Velikonoční zajíček je v mnoha zemích tradičním symbolem svátků. V Austrálii jsou nicméně králíci považováni za škůdce, a jim podobní zajíci se tak oblibě netěší. Proto zde narazíte v obchodech na čokoládové bandikuty. Jde o místního ohroženého vačnatce. Peníze, které se vyberou z prodeje, jsou pak posílány na ochranu těchto zvířat, uvádí Novinky.

Velikonoce na Novém Zélandu

Tady mají zajíce v ještě větší nelibosti než v Autrálii. Každoročně se zde pořádají hony na velikonoční zajíce. Zatímco v Anglii zajíček roznáší vajíčka a děti je pak hledají, tady chodí skupinky lidí se zbraní a zbavují se v daných oblastech škůdců. A akce se často účastní i děti!

Polské Velikonoce

I když je od nás Polsko jen kousek, jeho tradice se liší. Lidé zde chodí v sobotu do kostela, kde si nechávají požehnat jídlo. To potom konzumují až v neděli a věří tomu, že díky tomu vydrží do dalších svátků zdraví. Většinou si s sebou nosí bílou klobásu, vejce, křen a chléb se solí a černým kořením, uvádí Eppi.

Velikonoce v Itálii

V Itálii jsou Velikonoce velmi barevným svátkem. Pořádají se během nich různé karnevaly, během kterých lidé oblékají masky a malují si obličeje. A čím více barev na sobě člověk má, tím šťastnější život ho v následujících dnech údajně čeká.

Zdroj: Pro ženy, Eppi, Miluji Velikonoce, Pro Ženy, Novinky, Prima Zoom

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články