Vaše barva očí ovlivňuje to, jak dobře vidíte ve tmě. Podle některých vědců má vliv i na vaši povahu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Oci
Zdroj: Pixabay

Barva očí určuje daleko víc než jen to, jak vypadáme a jak přitažliví jsme pro své okolí. Někomu se líbí oči hnědé, jinému modré. Ve skutečnosti ale to, jakou barvu duhovky máme, ovlivňuje i to, jakým způsobem my vnímáme své okolí. Každé oko totiž vidí trochu jinak.

Také se vám už někdy stalo, že jste se s kamarádem neshodli na odstínu nějaké barvy? Nebo že se ve tmě přizpůsoboval daleko hůře než vy? Může to být dáno i tím, že máte odlišnou barvu očí, uvádí Very Well Health.

Barva očí

Barva očí se vytváří v duhovce. Závisí na množství melaninu v ní, což je obvykle dáno dědičností. Bezprostředně po narození není barva očí jistá, mění se během několika měsíců, píše Liverpool John Moores University.

90 % světové populace má oči hnědé. Následně se můžete setkat s poměrně vysokým počtem lidí, kteří mají oči modré nebo šedé. Vzácnější jsou zelené. U některých osob se pak vyskytuje takzvaná heterochromie. Jde o vzácnou vadu, při které má člověk každé oko jinak barevné.

Jak nás barva očí ovlivňuje?

Lidé s modrýma a šedýma očima mají daleko méně melaninu než lidé s očima hnědýma. To znamená, že jejich duhovkou prochází také daleko více světla a jsou na něj více citliví, vysvětluje Cleveland Clinic.

Pokud má někdo oči modré, často se potýká s citlivostí na světlo i během zimy a bez slunečních brýlí prakticky nemůže vyjít ven. Na druhou stranu to ale znamená, že mají tito lidé daleko lepší noční vidění a přizpůsobují se snadněji tmě.

Zatímco výše zmíněné informace jsou skutečně vědecky podložené, existuje ještě několik teorií o tom, jak se v závislosti na barvě očí mění lidská povaha. Na tom se odborníci neshodují, některé výzkumy ale přesto naznačují, že rozdíly jsou velké.

Lidé s modrýma očima prý například mají být více skeptičtí a váhaví, zatímco osoby s očima hnědýma jdou do všeho po hlavě. Lidé se zelenýma očima mají podle některých názorů větší sklony k tomu být kreativními jedinci. Jde ale spíše o teorie, které v mnoha případech vůbec nemusí sedět, upozorňuje Very Well Health.

Zdroj: Cleveland Clinic, Duke Health, Liverpool John Moores University, Very Well Health, TikTok

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články