Ne Velikonoce chodí chlapci za děvčaty a šlehají je pomlázkou. Jedná se o zvyk, díky kterému by dívky měly zůstat mladé a krásné, na oplátku pak chlapcům dávají koledu. Jenže v posledních letech se čím dál častěji mluví o tom, že je pro ženy tradice traumatická.
V dětství se tradici učíte přijímat a brát jako zábavu. Když je ale dívkám kolem dvanácti až patnácti let věku, uvědomují si, jak je trapné našpulit své pozadí pro partu spolužáků, píše web Ženy. Nejde o to, že by se jednalo o násilný zvyk, většina mužů je stále jemná a dodržuje hranice. Zvláště pro mladé dívky je ale tradice ponižující.
Jen v nejužší rodině
Podle Ivon Horváth Souralové by se tradice rozhodně rušit neměla. Šlehání pomlázkou a rozdávání výslužky k Velikonocům patří. Mělo by být ale zachováno pouze v nejužší rodině.
Často se totiž především dříve stávalo, že dorazil za dívkou její spolužák, měl s sebou ale také sourozence či kamarády, které ona neznala. Musela pak nastavit pozadí k vyšlehání zcela cizím chlapcům. A ještě jim za to dát odměnu. Dnes už sice tradice koledování trochu upadá, na vesnicích se ale podobné věci stále dějí.
Velikonoce bez násilí
Kromě toho, že je pro ženy zvyk podle mnoha lidí ponižující, některé se také bojí toho, že to muži s ranami přeženou. Na to reaguje v rozhovoru pro Stisk specialistka přes genderová studia a násilí Kristýna Pešáková.
„Chápu, že řada lidí má tradice ráda a rituály mají svůj význam, nicméně si myslím, že není důležité uchovávat zvyky, které jsou násilné, a myslím si, že Velikonoce jde slavit bez toho, aby docházelo k symbolickému nebo reálnému násilí. To, že to jde, dokazuje i podoba oslav Velikonoc v řadě západních zemí, kde jsou Velikonoce spojené například s hledáním zajíčka nebo jinými tradicemi, které násilí neobsahují,“ říká.
Mnoho žen má z Velikonoc trauma
Server iDNES v roce 2021 uvedl, že celá řada žen vnímá pomlázku jako traumatickou záležitost. Mnohdy předstírají, že nejsou doma, koledníkům neotvírají, některé se dokonce schovávají před vlastními sourozenci do skříní.
Časté jsou i zkušenosti s tím, že koledník dorazí s pomlázkou už v podnapilém stavu, protože si v předešlých domácnostech vysloužil nějaký ten alkohol. A pak se mu míra šlehání odhaduje jen těžko, doplňuje server.
Někteří odborníci by tradici zrušili úplně. Jiní se shodují na tom, že pokud k ní dochází mezi lidmi, kteří se znají, a pokud je koledník k ženám vždy jemný a milý, je zvyk naprosto v pořádku. To, že mnoho žen má z Velikonoc strach, je ale prokazatelné.
Zdroj: iDNES, Stisk, Český rozhlas Rádio Wave, Ženy
Autor: Šárka Cvrkalová