Syndrom cizí ruky se v angličtině nazývá alien hand syndrom. V mnoha publikacích na něj proto můžete narazit pod zkratkou AHS. Jedná se o vzácnou neurologickou poruchu, při které člověk ztrácí částečně kontrolu nad vlastní končetinou.
Syndrom poprvé popsal německý neurolog Kurt Goldstein v roce 1908. Známá byla porucha již dříve, on o ní ale poprvé informoval v knize, uvádí Medical News Today.
Bez vlastní vůle
Lidé, kteří trpí syndromem cizí ruky, nedokážou ovládat některou ze svých horních končetin. Případ se u konkrétních lidí vždy týká stejné ruky a nastává zcela nečekaně. Člověk tedy může běžně fungovat, zničehonic ale začne jeho ruka vykonávat akce, které jí mozek nepřidělil, vysvětluje WebMD.
Může se tak stát, že daná osoba manipuluje s věcmi kolem sebe, jsou ale známé také případy, kdy člověk ublížil někomu blízkému, nebo dokonce sám sobě. Studie z roku 2014 dokonce popisuje, že někdy lidé musí použít svou zdravou ruku, aby tu druhou přidrželi a znemožnili jí dělat jakékoli akce.
Poškození mozku
Syndrom cizí ruky se objevuje obvykle u lidí, kteří prošli mozkovou mrtvicí, nebo například u těch, kteří trpí epilepsií. Jedná se o stav, kdy jedna polovina mozku nedokáže stoprocentně zpracovávat veškeré informace a posílá tak ruce zmatené signály.
Postižený si problém vždy uvědomuje a vnímá ho. Bohužel ovšem neexistuje žádná konkrétní léčba, která by se dokázala s nemocí vypořádat. Známé léky dovedou maximálně v minimálním měřítku snižovat příznaky.
Největší problém je, že ruka velmi často na vlastního majitele útočí a chová se k němu agresivně. Škrábe ho, štípe, objevily se dokonce i případy, ve kterých se pokusila člověka uškrtit. Život s tímto poškozením je tak pro pacienty velmi náročný a často u nich dochází k psychickým problémům, jako jsou deprese, úzkosti a sebevražedné sklony.
Zdroj: Brain & Life, NIH, WebMD, Science Direct, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová