Míváte problémy s usínáním? Nebo se třeba v noci často budíte a jste neklidní? Možná za to může i to, jaké nápoje před spánkem pijete. Poradíme vám, co si večer dát, aby se vaše noc změnila v dobu, kdy si skutečně odpočinete bez vyrušování.
Lidé, kteří pijí hodně slazených nápojů, mají větší sklon k problémům se spánkem, uvádí studie z roku 2016. Jde sice především o energetické nápoje a slazenou kávu, mezi rizikovými nápoji se ale objevují i slazené limonády.
Těm je tedy ideální se vyhnout, nebo je minimálně nepít těsně před spaním. Pokud si chcete zajistit klidný spánek, existuje řada jiných nápojů, které můžete během večera u filmu popíjet.
Skořicový nápoj s medem
Skořice i med jsou uklidňující potraviny, které v kombinaci vytvoří nejen dokonalou chuť, ale podle všeho také nápoj, po kterém budete spát klidně celou noc.
Podle serveru Pinterest na přípravu potřebujete jen mléko, vanilku, med a skořici. Všechny ingredience smíchejte dohromady a zahřejte v hrnci na plotně. Po tomto teplém nápoji byste měli spát bez problémů až do rána.
Třešňový džus
Podle studie z roku 2018 mají třešně vliv na zdraví člověka v mnoha ohledech. Jedním z nich je právě i to, že uklidňují a pomáhají srovnat spánkový rytmus. Třešňový džus v podvečer tak vůbec není špatný nápad.
Mátový čaj
O vlivu mátového čaje na spánek se obecně ví. Máta má zklidňující účinky, pomáhá celkově se uvolnit a odpoutat se od stresu. A právě i díky tomu člověk klidněji usíná.
Pokud se totiž z něčeho stresujete, je možné, že se vám nepodaří usnout vůbec. A pokud ano, noční můry vás možná budou během noci budit. S pomocí mátového čaje ale máte jistotu, že se vyspíte klidně.
Banán a mandle
Posledním drinkem, který je vhodné si dát před spaním, je banánovomandlové smoothie. Smíchejte mandlové mléko s rozmixovaným banánem a dejte si sklenku lahodného nápoje těsně předtím, než půjdete do postele.
V obou ingrediencích je velké množství hořčíku a draslíku, které pomáhají vašemu tělu se uvolnit, a to nejen po fyzické, ale také po psychické stránce.
Zdroj: Healthline, UCSF, Pinterest, Science Direct, NIH
Autor: Šárka Cvrkalová