Smotky do uší mohou být nebezpečné. Při čištění mazu využijte raději sprej či svíčky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cisteni usi
Zdroj:123RF

Uši si jednou za čas čistíme všichni. Je to důležité hned z několika důvodů. Tím prvním je odstranění nadbytečného ušního mazu, hned dalším je potom prevence infekcí. Nahromaděný ušní maz může totiž vytvořit ideální prostředí pro množení bakterií a plísní, které mohou vést k nepříjemným zánětům zevního zvukovodu. Většina lidí čistí uši pomocí smotků do uší, to ale není správně, varuje Harvard Medical School.

Říká se jim smotky do uší, takže je logické, že je také v tomto případě využíváme. Nicméně jsou pro nás ve skutečnosti nebezpečné a prevenci bychom měli dodržovat jinými způsoby. Poradíme vám, jak se o uši správně postarat.

Proč nepoužívat smotky do uší

Smotky podle mnohých mají za úkol odstranit ušní maz. Pravdou ale je, že ho spíše zatlačují hlouběji do ušního kanálku. Nahromaděný maz pak může způsobit bolest, zvonění v uších, dočasnou ztrátu sluchu, nebo dokonce poškození bubínku.

Dalším rizikem při používání smotků je poškození ušního kanálku. Ten má zakřivený tvar a smotky snadno sklouznou a mohou proděravět nebo protrhnout citlivý ušní bubínek. Toto zranění může mít vážné následky včetně ztráty sluchu, varuje WebMD.

Nešetrné čištění pomocí smotku může v neposlední řadě podráždit a poranit jemnou kůži v ušním kanálku. Taková drobná poranění se mohou stát vstupní branou pro bakterie a plísně způsobující nepříjemné záněty.

Jak správně čistit uši?

Uši můžete vyčistit jednoduše kapesníkem. Ten nikdy nestrkejte hluboko dovnitř, spíše ho použijte na otření povrchových částí ucha, píše CNET. Zbavíte se tím ušního mazu a zabráníte tvorbě bakterií.

Oblíbenou metodou pro čištění vnitřních částí ucha je v posledních letech využívání ušních svíček. To je doporučováno řadou odborníků, kteří ale zároveň varují před možnými komplikacemi. K těm patří riziko popálení nebo protlačení mazu hlouběji do ucha.

Jistotou je zakoupit si ušní spreje, které maz v uchu rozpustí a pomohou ho vytáhnout napovrch. Tam ho jednoduše otřete kapesníkem. Poslední možností je potom ušní proplach. Ten obvykle provedete pomocí speciálních směsí, které se dají koupit v lékárně. Často je ale třeba, aby ho provedl doktor. Obvykle se dělá až ve chvíli, kdy vás trápí bolesti ucha a počínající zánět.

Zdroj: CNET, Healthline, WebMD, News Network, Harvard Medical School

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články