Sluchátka jsou plná bakterií, půjčováním je přenášíte mezi ostatní. Naučte se je správně čistit

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Sluchatka
Zdroj: Shutterstock

Jak často čistíte svá sluchátka? Možná jste se nad odpovědí na tuto otázku museli pozastavit a přemýšlet, kdy jste to dělali naposledy. Možná vás ani nenapadlo, že to je potřeba. Obě možnosti jsou špatné, sluchátka je totiž třeba čistit pravidelně.

Mluvíme-li o špuntových sluchátkách, jde o předmět, který si denně strkáme do uší. Tím pádem se do nich může mimo jiné dostat ušní maz. Když pak leží na poličce, napráší se na ně a my následně s klidem prach přenášíme do svých uší.

Bakterie ve sluchátkách

Kromě prachu a ušního mazu se uvnitř sluchátek daří bakteriím. Potvrzuje to studie z roku 2008, podle které je problém i v tom, že například studenti nebo jiní mladí lidé mezi sebou sluchátka hojně sdílejí.

Z výzkumu vychází, že ve velké většině sluchátek se po několika dnech skutečně začnou bakterie nacházet. A to, že si je lidé půjčují mezi sebou, je pak hrozbou pro zdraví nejen jejich majitele.

Jak správně vyčistit sluchátka

Než budete sluchátka čistit, ujistěte se, že jste je odpojili od jakéhokoli přístroje. Většina špuntových sluchátek má silikonovou část, která jde sundat. Tu namočte do mýdlové vody a několik minut ji tam nechte.

Jemným hadříkem pak tou samou vodou očistěte vnitřek sluchátek včetně černé síťky, dejte ale pozor, aby voda nezatekla dovnitř. Potom nechte sluchátka řádně oschnout, než je opět složíte dohromady.

Pamatujte také na vyčištění nabíjecí krabičky nebo pouzdra, ve kterém elektroniku skladujete. Podobně postupujte i při čištění velkých sluchátek, která nosíte přes hlavu. Ta se sice nestrkají do uší, takže není riziko přenosu bakterií tak veliké, přesto hrozí.

Zdroj: Self, OSF Healthcare, Research Gate,

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články