Škaredá středa sice svým názvem nezní právě lákavě, jde ale o jeden z důležitých dnů v týdnu před Velikonocemi. Letos připadá na 27. března. Podle čeho dostal den své pojmenování? A jaké tradice se na něj běžně dodržují?
Škaredá středa je smutným dnem, ve kterém Jidáš zradil Ježíše. Je jasné, že nábožensky má tento den opravdu velmi velký význam. To ale není jediný důvod, proč se dni říká právě takto. Ve skutečnosti má celá věc i vysvětlení pocházející z lidových tradic.
Nemračte se!
Na Škaredou středu by se lidé neměli mračit, hádat, ale ani přemýšlet nad chmurnými věcmi. Špatná nálada by vám totiž potom podle Prima Living mohla zůstat po celý rok.
Smutky se z domu vyhánějí tím, že se tradičně vymetají komíny. Odsud pochází jiné pojmenování pro Škaredou středu, v některých místech se jí říká také Sazometná středa.
Škaredé jídlo
Během Škaredé středy už se barví vajíčka, některé hospodyňky mají možná předem napečené beránky. Během tohoto konkrétního dne se nicméně odjakživa podávalo jídlo, které je na pohled nevzhledné.
Jak podotýká web Pro Ženy, nemusí jít nutně o pokrmy, na kterých si nepochutnáte. Za typický oběd na Škaredou středu je považován například bramborák, který by se měl ideálně dělat nepravidelný a co nejvíce ošklivý, nebo ho můžete podávat natrhaný na kusy.
V minulosti Škaredou středou také začínal třídenní půst, během kterého se konzumovala především čočka s hrachem. V dnešní době se už ale tato tradice dodržuje jen na minimu míst.
Zdroj: Kudy z Nudy, Novinky, Blesk, Pro Ženy, Prima Living
Autor: Šárka Cvrkalová