Hodiny používáme každý. Máme je doma na stěně, kontrolujeme je v telefonu nebo pohledem na ruku. Setkáváme se s nimi na veřejnosti a velmi důležité jsou například na nádražích či letištích. A právě na letišti v Amsterdamu jsou jedny z nejvýjimečnějších hodin, které jste kdy pravděpodobně viděli. Říká se jim Schiphol Clock.
Na letišti je velmi důležité pohlídat si čas. Sledování příletů a odletů letadel ale v tomto případě není důvodem, proč většina návštěvníků místa upírá své pohledy na obří hodiny visící tři metry nad zemí. Čas tu totiž ukazuje doslova umělecké dílo.
Pracant
Běžně obíhají ručičky hodiny samy od sebe. V tomto případě je ale jejich motorem v modré kombinéze oblečený panáček, který každou minutu smaže původní ručičku a upraví ji na ručičku novou. Kreslením černých čar tak ukazuje lidem v okolí, kolik je právě hodin.
Ačkoli iluze je dokonalá a skoro se zdá, jako by skutečně v hodinách pracoval malý mužíček, jedná se ve skutečnosti o stále dokola běžící video. A nejde o první hodiny tohoto druhu.
Zametání času
Už v roce 2009 holandský designér Maarten Baas přišel s hodinami s názvem Sweepers. V nich dva muži neustále zametají odpadky do rovných čar, které jsou ve skutečnosti hodinami ručiček.
Hodiny jsou umístěny v areálu fakultní nemocnice v Rotterdamu, kde jsou volně přístupné a podívat se na ně tak může úplně kdokoli, kdo má o pohled na tuto netradiční památku zájem.
Designer Baas oba modely hodin vytvořil v rámci projektu s názvem Real Time. Ten měl za cíl vytvořit originální dvanáctihodinový záznam dění z reálného světa. Umělec pojal zadání po svém a na základě prvních úspěšných hodin pak připravil ještě druhé.
Zdroj: Awol, Atlas Obscura, Slate, BAAS, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová