S používáním plastových nádob v mikrovlnce bychom měli kvůli zdraví přestat. Ohroženy jsou i děti

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
mikrovlnna trouba
Zdroj: Shutterstock

Podle nového výzkumu nebraské univerzity v Lincolnu je nejrychlejší způsob ohřevu jídla a pití také nejrychlejší cestou k požití obrovského množství nanoplastů. Nebezpečné plastové částice se uvolňují i z kojeneckých lahví.

Plasty jsou složité dlouhé řetězce uhlíku, tzv. polymerů, na které se napojují další malé molekuly, které je dělají odolnými vůči oxidaci, UV záření a dalším vlivům. Ovšem mikrovlnný ohřev plasty zahřeje, a tím spustí hydrolýzu, tedy chemickou reakci, při které se rozbíjejí vazby pomocí molekul vody. To vše může způsobit, že obal popraská a uniknou z něj drobné kousky v podobě mikroplastů, nanoplastů a toxických složek plastu.

Vliv plastových částic na zdraví

Zdravotní účinky požití mikroplastů a nanoplastů nejsou zcela známy, ale vědci již léta tuší, že nejsou pozitivní. Jakmile se dostanou do těla, obalí se bílkovinami a nezpozorováni proklouznou imunitním systémem. Mikroplasty také shromažďují složité společenství mikrobů, tzv. plastisféru, a přenášejí je do těla.

Nejvíce zasažené bývají ledviny, které odstraňují z těla odpadní látky. Dobře dokážou odchytit větší mikroplasty, nanoplasty jim však kvůli své malé velikosti proklouznou a pokračují ve své cestě po těle.

Leonardo Trasande, profesor na Grossmanově lékařské fakultě Newyorské univerzity a ředitel Centra pro zkoumání environmentálních rizik, pro Wired řekl, že chemické látky používané v plastech narušují činnost hormonů. Hormony jsou signální molekuly, které jsou v podstatě základem všeho, co tělo dělá. Jejich narušení má dopad na metabolismus, sexuální vývoj, plodnost a mnoho dalších procesů.

Ohrožené jsou i děti

Nebraský tým zahájil svou studii v roce 2021, tedy ve stejném roce, kdy se Kazi Hussain, vedoucí týmu, stal otcem. Předchozí výzkumy se zabývaly uvolňováním plastových částic z kojeneckých lahví. Hussain si však uvědomil, že žádná studie nezkoumala další druhy dětských plastových nádob a sáčků.

Experimenty ukázaly, že při mikrovlnném ohřevu plastových nádob na dětskou výživu, které jsou k dostání na pultech amerických obchodů, se může uvolnit ohromující množství plastových částic. V některých případech se na jednom čtverečním centimetru nádoby nacházely více než 2 miliardy nanoplastů a 4 miliony mikroplastů.

Skutečný počet jednotlivých částic uvolněných při mikrovlnném ohřevu závisel na více faktorech, včetně druhu plastové nádoby a kapaliny v ní. Uvolňování mikro a nanoplastů nastávalo také při skladování potravin a nápojů v chladničce a při pokojové teplotě po dobu šesti měsíců.

Důsledky pro zdraví

Když výzkumný tým vystavil kultivované embryonální ledvinové buňky plastovým částicím, zjistil, že 75 % ledvinových buněk po dvou dnech odumřelo.

To je mnohem vyšší míra úmrtnosti, než jakou zjistily předchozí výzkumy. Tým se domnívá, že ledvinové buňky mohou být vůči částicím náchylnější než jiné typy buněk. Pořád ale jde jen o špičku ledovce, mikro a nanoplasty mají pravděpodobně dalekosáhlejší dopady na lidské zdraví.

Zdroj: SciTechDaily, Wired, Nature World News, Kazi Albab Hussain, Assessing the Release of Microplastics and Nanoplastics from Plastic Containers and Reusable Food Pouches: Implications for Human Health, 2023

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články