S depresí bojuje 300 000 lidí po celém světě. Víme, kteří z vás jsou k ní náchylnější

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
deprese
Zdroj: Shutterstock

S depresí se potýkají statisíce lidí na celém světě a jde obecně o jednu z nejrozšířenějších psychických nemocí. I když se zpočátku může zdát, že jde jen o obyčejný smutek, není dobré ji podceňovat. My víme, jak depresím předcházet a které skupiny lidí jsou k nim náchylnější.

Potíže se spánkem, nechutenství k jídlu, nebo naopak přejídání, únava, intenzivní úzkost nebo neschopnost se radovat.

To všechno patří k příznakům deprese, se kterou pravděpodobně bojuje i někdo okolo vás.

Nepříjemné psychické problémy, při kterých člověk vyhledává spíše samotu, život pro něho ztrácí smysl a už neví, co dál, mají mnoho důvodů vzniku. Někdy je může způsobit genetika, existují ale i způsoby prevence.

Biologické faktory

Někteří lidé mají k depresím větší předpoklady, protože už někdo z jejich rodiny na podobné problémy trpěl. Právě z těchto důvodů se vás lékaři při preventivních prohlídkách nepříjemně vyptávají na psychické nemoci vašich blízkých.

I když ale máte v rodině deprese, neznamená to, že vás na 100 % také čekají. Pokud ale víte, že jste k nim předurčeni, tím spíše byste měli dodržovat prevenci, kterou představíme v následujících bodech.

Lidé s chronickým onemocněním

Deprese jsou častěji typické pro lidi, kteří trpí nějakou chronickou nemocí. Roztroušená skleróza, cukrovka, rakovina a další nemoci jsou totiž důvodem, proč člověk ztrácí chuť do života a bojí se radovat.

Jenže pokud se člověk předem vzdá a propadne stavům, ve kterých myslí jen na nejhorší, má to naopak také vliv na zhoršení jeho stavu. Být s přáteli a snažit se myslet pozitivně je sice rada, která se těžko dodržuje, obvykle ale funguje, pokud jste dostatečně silní k tomu se přesvědčit, že i s nemocemi stojí za to žít.

Hormonální posuny

Hormony mají vliv téměř na všechno. A právě lidé, kteří si procházejí nějakým těžkým obdobím spojeným s hormony, jsou k depresím náchylnější. Těhotné ženy či lidé procházející změnou pohlaví jsou jednou z nejrizikovějších skupin.

Pokud ženy trpí depresí, v době menstruace jsou jejich problémy vždy zvýšené. Prakticky jakýkoli okamžik našeho života, ve kterém hrají hormony nějakou roli, je pro deprese lákadlem.

Problematické dětství

Podle psychologů trpí depresemi v dospělosti především ti, kteří si v dětském věku prošli nějakým tím traumatem. Mohlo se jednat o smrt v rodině, rozvod rodičů, nebo přítomnost u nějakého zločinu.

Samozřejmě pokud jsou děti psychicky nebo fyzicky týrané, pokud se na to včas nepřijde, jsou prakticky odsouzeny k psychickým problémům. A právě deprese jsou jedním z nejčastějších důsledků takového jednání.

Dodržujte správný životní styl

Tak jako všem problémům i depresím se dá předcházet. Prevence samozřejmě nikdy není stoprocentní, ovšem právě jednoduchý zdravý životní styl obvykle může pomoci.

Dodržujte zdravý jídelníček, sportujte, choďte do společnosti a zůstaňte obklopeni přáteli. Nezapomínejte na pravidelný spánek. Všechny tyto faktory vám mohou pomoci s depresemi bojovat. Samozřejmě je ale nutností, aby měl člověk také pevnou vůli, a především alespoň trochu rád sám sebe.

Zdroj: verywellmind.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články