Máte během zimního období problémy s rosením oken? Mnoho lidí situaci podceňuje, přitom se ale jedná o komplikaci, která může mít výrazný dopad na vaše bydlení a také na vaše zdraví, varuje Deník. Jak si s problémy poradit?
Nejde pouze o estetický problém. Voda stékající z oken může způsobovat plísně, vlhkost navíc narušuje izolaci oken. To může mít vliv na vaše zdraví, protože budete mít v bytě chladnější prostředí a kvůli plísním by se vám mohlo začít hůře dýchat, upozorňuje Chatař chalupář.
Rosení oken zevnitř
Prevencí tohoto typu rosení je správné větrání. To by mělo probíhat intenzivně jednou až dvakrát denně. Otevřete okna dokořán a po 10 minutách je opět zavřete, radí server Pro ženy. Používání větračky se nedoporučuje.
Ta totiž pouze ochlazuje vzduch kolem stěn, nicméně nevyvětrá místnost efektivně. Důležité je mít samozřejmě okna správně seřízená, což je ideální jednou za 2 až 3 roky nechat zkontrolovat odborníkem.
Rosení oken zevnitř mohou zabránit květiny umístěné na parapetu, používání digestoře během každého vaření nebo sušení prádla na venkovních sušácích. Pokud ho máte doma, vlhkost vzduchu se bude jen zvyšovat, píše Deník.
Rosení oken zvenku
Mlžení oken zvenku vzniká obvykle paradoxně u dobře izolovaných oken, dochází k němu nejčastěji na jaře a na podzim, vysvětluje Chatař chalupář. Venkovní vzduch tehdy bývá po chladných nocích vlhký, velmi rychle se ale zahřívá.
Tomuto jevu lze předejít použitím skel s protikondenzační vrstvou. Na druhou stranu ale nijak neovlivňuje vaše zdraví a jedná se spíše o estetický problém. Někdy může také dojít k rosení okna mezi jednotlivými vrstvami skla.
V takovém případě se jedná o varování, že okna nejsou hermeticky uzavřena. To je bohužel známka toho, že je třeba je co nejdříve vyměnit, uvádí Blesk.
Zdroj: Dům & Zahrada, Blesk, Chatař chalupář, Pro ženy, Český kutil, Deník
Autor: Šárka Cvrkalová