Prostorový neglekt je onemocnění, o jehož existenci mnoho lidí pochybuje, ačkoli je vědecky potvrzené. Jeho příznaky jsou totiž pro běžného člověka velmi podivné a nereálné. Jde přitom o onemocnění, se kterým se lidé mohou setkat poměrně často.
Prostorový neglekt člověku umožňuje vnímat pouze jednu stranu celé jeho existence. To znamená, že se tito lidé soustředí nejen pouze na jednu polovinu svého těla, ale také na jednu polovinu všeho, co vidí před sebou, vysvětluje Eskes Lab.
Lidé po mrtvici
Nejčastěji se prostorový neglekt objevuje u lidí, kteří prošli mrtvicí, píše Medscape. Ve vzácných případech se s ním ale člověk může i narodit. Obvykle se jedná o zasažení pravé mozkové hemisféry, která řídí levou stranu těla.
Člověk s mozkovým neglektem potom jednoduše vnímá jenom pravou část všeho kolem sebe. Tito lidé například při oblékání zapomínají na levou část svého těla, takže si nasadí jen jeden rukáv, jednu ponožku či jednu rukavici.
Stejně tak na talíři často nechávají zbytky na levé straně, při úklidu pokoje se drží jen na jeho pravé straně a tu levou jednoduše nevnímají, popisuje Medical News.
Těžko vyléčitelný
Prostorový neglekt se nejčastěji začne projevovat při čtení, když si člověk začne uvědomovat, že vnímá jenom části vět a nedokáže porozumět jejich zbytku.
Testy v minulosti mnohokrát prokázaly, že pokud má pacient překreslit nějaký obrázek, překreslí jen jednu jeho polovinu a neuvědomuje si, že ta druhá existuje. Nemoc se velmi špatně léčí. Vyžaduje dlouhodobé terapie a lidé se obvykle už nikdy nejsou schopni zařadit do běžného života, píše BMJ Journal.
Zdroj: Medscape, Medical News, BMJ Journal, Eskes Lab, NIH
Autor: Šárka Cvrkalová