Spodní prádlo je sice něco, o čem se lidé v běžné řeči obvykle nebaví, každý z nás ho ale nosí a uvědomujeme si jeho důležitost. V dnešní době můžeme být rádi za možnosti, které máme. Vzpomenete si ale ještě, jaké se nosilo spodní prádlo za socialismu?
Československé firmy byly ve skutečnosti za socialismu jedněmi z nejúspěšnějších, co se týče výroby spodního prádla, píše Český rozhlas Plus. Pokud bychom ale tehdejší prádlo srovnali s tím dnešním, rozhodně je třeba říci, že došlo k obrovskému pokroku.
V 60. letech a 70. letech
Pokud patříte k lidem, kteří na 60. léta vzpomínají, nejspíš na tehdejší spodní prádlo nemyslíte s nadšením. A pokud patříte k mladší generaci, můžete být rádi.
Tehdy totiž muži nosili především červené trenýrky a nátělníky, ženy potom kraťáskové kalhotky a špičaté podprsenky. Daleko lépe navíc nakoupily spodní prádlo ženy s větším hrudníkem, ty s menším poprsím měly výběr omezený.
V 70. letech se móda změnila. Ženy začaly více vyhledávat elegantnější a jemnější spodní prádlo, muži zase trenýrky. Firmy spotřebovaly na výrobu podobného oblečení daleko méně látek a kromě toho také nebylo lidem v létě takové teplo.
Nedostatkové zboží
Podobně jako mnoho jiných věcí, i spodní prádlo bývalo za socialismu nedostatkovým zbožím, píše Styl InStory. Pánské prádlo se vyrábělo z bavlny, dámské zase z polyamidu a polyesteru.
Když došlo k nástupu módy minisukní, začaly se nosit také podvazkové pásy a punčochy, připomíná Český rozhlas Plus. 80. léta pak přinesla fenomén s názvem týdenní kalhotky. Jednalo se o balení sedmi kalhotek naskládaných v malé taštičce, které byly označeny jednotlivými názvy dnů v týdnu.
Spodní prádlo tak, jak ho známe dnes, se začalo vyrábět až v 90. letech, kdy došlo k velkému rozšíření sortimentu jak u pánských, tak i u dámských kousků.
Zdroj: Styl InStory, Extra, Český rozhlas Plus
Autor: Šárka Cvrkalová