Někteří lidé už pomalu s pečením vánočního cukroví začínají. Pokud ho děláte už několikátým rokem, jistě si s ním poradíte i letos bez problémů. Někdo ale možná peče cukroví poprvé. Znalost jednotlivých druhů mouky je důležitá při jakémkoli pečení, pojďme si tedy společně připomenout, jak je rozlišujeme a k čemu jsou.
Někomu se to může zdát jako směšný problém. Jenomže existují lidé, kterým v receptu nestačí napsat, kolik mouky mají použít. Je potřeba jim poradit také to, jaký druh se na pečení dané věci hodí.
Na cukroví hladkou mouku
Prvním způsobem, jak se mouka dělí, je podle hrubosti. Cukroví uděláte právě z mouky hladké. Ta se používá při přípravě jídel, která se pečou kratší dobu, jako palačinky, lívance, koláče, buchty nebo právě cukroví.
Polohrubá mouka slouží především k přípravě litých koláčů, třených a šlehaných těst, nebo třeba drobenky na sladké pečení. Hrubá mouka se pak využívá při přípravě knedlíků, halušek a nudlí.
Světlá, nebo tmavá mouka?
Mouka se dále dělí podle toho, zda je světlá, nebo tmavá. Na cukroví se dají použít oba druhy, záleží na tom, jak zdravé ho chcete mít.
Mouka světlá se dělá jen ze středu zrna, a je tak ochuzena o spoustu živin, vysvětluje web Superkvašáci. Zdravější tmavá mouka se mele z celé obilky včetně obalových vrstev.
Existuje ještě takzvaná mouka chlebová, která je něčím mezi výše zmíněnými druhy. Ta obsahuje část obalu zrna a klíčku.
Mouky bezlepkové
Mouky se dále dělí také podle toho, z jakého zrna jsou. Například mouka pšeničná se hodí na kynutá těsta při pečení chleba, žitná mouka je dobrá pro přípravu bešamelu a zahušťování omáček, ječná mouka je vhodná pro přípravu palačinek a lívanců.
Pokud máte problémy s lepkem, i pro vás existuje celá řada alternativ, jak si cukroví připravit. Použijte například mouku jáhlovou, rýžovou, nebo kukuřičnou. Na přípravu cukroví se v tomto případě podle webu Jak Tak nejlépe hodí mouka pohanková.
Zdroj: Mlsáníčko, Superkvašáci, Jak Tak, Pro ženy
Autor: Šárka Cvrkalová