Příprava kyjevského kotletu zabere nějaký ten čas. Výsledek ale stojí za to

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kyjevsky kotlet
Zdroj: Shutterstock

Milujete kuřecí maso a hledáte nový způsob, jak si ho doma připravit? Možná je pro vás řešením kyjevský kotlet. Jídlo, které se proslavilo především na Ukrajině, je trochu pracnějším na přípravu, v hotelích je považováno za noblesní pokrm, přesto ho ale zvládnete bez problémů udělat i doma.

Kyjevský kotlet je u nás kuřecí kapsa, která je zjemněná nádivkou a podává se obvykle s bramborami, hranolky nebo kaší. „V Kyjevě se kotlety vždy podávají s kuřecí kostí,“ uvádí Yulia Bevzenko.

V naší zemi se ale jako kyjevský kotlet označuje rolka plněná nádivkou. Pokud si ho chcete připravit doma i vy, dá vám to možná trochu práce, kvůli výsledku se to ale vyplatí. Když budete postupovat podle receptu, nemůžete nic pokazit.

Recept na kyjevský kotlet

Na přípravu kyjevského kotletu budete potřebovat kuřecí prsa, strouhanku nebo drcené kukuřičné lupínky, vajíčko, mléko, mouku a na nádivku pak máslo, česnek, petržel a sůl. V některých verzích pokrmu se používají i další bylinky, jako například kopr nebo pažitka.

Kuřecí prso mírně naklepejte a připravte z něj plátek, do kterého budete balit nádivku. Dejte si pozor, aby se vám nikde nepotrhalo. Náplň si připravte z česneku utřeného s máslem, petrželkou a solí.

Připravenou směs rozprostřete na maso a to opatrně zabalte. Pomoci si můžete párátky nebo provázkem. Připravte si klasický trojobal, do kterého budete kuře balit. Do jedné misky dejte mouku, do druhé vajíčko s trochou mléka a do třetí strouhanku nebo lupínky.

Na pánev a do trouby

Obalené maso nejprve osmahněte ze všech stran na pánvi, aby strouhanka chytila zlatavou barvu a kuře se zatáhlo. Pak dejte závitky do pekáčku, zakryjte je alobalem a vše dejte péct do trouby na 30 minut na zhruba 180 °C.

Potom sundejte alobal a dopékejte kyjevský kotlet ještě asi 10 minut na 150 °C. Takto připravené maso pak naservírujte na talíř, přidejte k němu hranolky, brambory nebo kaši. Před podáváním ho ještě rozřízněte, aby byla vidět krásná zelená mozaika, co se uvnitř utvořila.

K pokrmu můžete podávat zeleninu jako oblohu, někdo ho ještě posypává sýrem, který se navrchu krásně roztaví a dodá jídlu novou zajímavou chuť. Jak si ho ve finále upravíte, je už jen na vás.

Zdroj: Recipe Tin Eats, The Economist, NPR, Maková panenka, Yulia Bevzenko

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články