Při snaze otěhotnět nespoléhejte pouze na ovulaci. Někdy se můžete snažit i dlouhé měsíce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tehotensky test
Zdroj: Shutterstock

Někdy ženy otěhotní bez problémů, někdy dokonce i ve chvíli, kdy s tím nepočítají. Jsou ale případy žen, které se o početí snaží i měsíce. A ačkoli jsou zdravé a miminka by se měly nakonec dočkat, nedaří se jim. Existují situace, ve kterých máte pro otěhotnění vyšší šance. Kdy se tedy o početí snažit a co všechno pro otěhotnění můžete udělat?

Nejste si jisti, kdy jsou vaše šance na otěhotnění nejvyšší? Jak dlouho bude početí trvat a kdy se potomka nakonec dočkáte? Na tyto otázky přinášíme odpovědi. Samozřejmě nejsou vždy stoprocentní, ve většině případů se ale vědci shodují na vysoké pravděpodobnosti.

Po třicítce jsou šance nižší

Je zcela běžné, že ženy mají děti i po třicítce. A některé se stávají maminkami i po čtyřicítce. Nejvyšší pravděpodobnost na otěhotnění nicméně mají ženy ve věku mezi 18 až 28 lety, uvádí WebMD.

Po třicítce se šance snižují o pouhých několik procent, pokud tak ve věku mezi 30 až 40 lety uvažujete o dítěti, nemusíte se bát, že by se vám otěhotnět nepodařilo. V případě, že jste jinak zdravou ženou, nakonec k početí dojde, může nicméně trvat i několik měsíců, než se to povede, říkají studie.

Po čtyřicítce jsou šance na otěhotnění už výrazně nižší. Hlavním problémem je ale to, že i v případě, že se vám otěhotnět podaří, můžete mít těhotenství rizikové a o miminko nakonec přijít, varuje Medicine Net. V případě, že se snažíte otěhotnět déle než rok, mohou být na vině zdravotní problémy a měla byste se poradit s lékařem.

Složitost ovulace

Nejvyšší šance na otěhotnění mají ženy v době ovulace. Jedná se o okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Pokud máte pravidelnou menstruaci trvající 28 dní, obvykle dochází k ovulaci ve 14. dni.

Většina žen má nicméně cyklus nepravidelný a určit tak přesný čas je velmi náročné. Je důležité si vést menstruační kalendář, radí Your Fertility. Existují také online aplikace, které vám pomohou situaci hlídat.

Spoléhat se nicméně na otěhotnění pouze během ovulace rozhodně není doporučováno. Pokud chcete skutečně otěhotnět, je třeba jednoduše zkoušet, dokud se nezadaří. A v případě, že máte pocit, že k oplodnění nedochází už příliš dlouho, poraďte se pro jistotu s lékaři a zjistěte, zda je s vámi i s partnerem vše v pořádku.

Zdroj: Medical News Today, Your Fertility, NIH Medicine Net, Parents, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články