Překonejte novoroční depresi a začněte rok pozitivně

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
novorocni deprese
Zdroj: Shutterstock

Novoroční deprese je stav, který zná téměř každý. Po kouzelném období vánočních svátků nás často zasáhne pocit prázdnoty, únavy a zklamání. Zkuste tentokrát začít rok pozitivněji.

Novoroční deprese může mít několik příčin. Patří mezi ně stres spojený s nákupem dárků, přípravou svátečních večeří a účastí na večírcích, emocionální únava z intenzivních vánočních příprav a rychlý návrat do běžného pracovního tempa. Naši náladu ovlivňuje i nedostatek světla, samota a izolace.

Silvestr je obdobím, kdy se od lidí očekává, že budou v kruhu přátel, budou se bavit a o půlnoci někoho políbí. Pokud váš silvestr tyto podmínky nesplňuje, můžou se dostavit pocity selhání. Na konci roku se také mnoho lidí ohlíží za uplynulým rokem, ze kterého bývají často zklamaní. To je problém zejména v případě, že máte tendenci srovnávat své vlastní úspěchy s úspěchy ostatních.

Jak novoroční depresi předejít?

Existuje několik strategií, které vám mohou pomoci předejít novoroční depresi. Místo velkých očekávání si stanovte realistické cíle pro nový rok. Nepodceňujte sílu sociálních vazeb. Zůstaňte v kontaktu s blízkými po celý rok, nejen během svátků.

Cvičení, vyvážená strava a dostatek spánku mohou výrazně ovlivnit vaši náladu a energii. Pokud vám vadí nedostatek slunečního světla, zkuste trávit více času venku, případně zvažte světelnou terapii. Nezaměřujte se na své neúspěchy, raději se soustřeďte na pozitivní momenty, které vám uplynulý rok přinesl.

Sezónní afektivní porucha

Novoroční deprese, kterou si projde téměř každý, většinou po pár dnech až týdnech vyprchá, respektive se rozplyne v kolotoči pracovních a domácích povinností. Krátké a temné zimní dny však mohou u některých lidí vyvolat závažnější problém – sezónní afektivní poruchu.

K té dochází, když nedostatek slunečního světla vyvolá změny v některých chemických látkách a hormonech v mozku. Příznaky sezónní afektivní poruchy, jak uvádí článek psychiatra Jána Praško a kol., zahrnují výkyvy nálad, pocity „prázdna“, ztrátu koncentrace, podrážděnost, pocit únavy a přejídání se. Sezónní afektivní porucha se může rozvinout v těžkou depresi, proto ji nepodceňujte a poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

Zdroj: Ján Praško, Sezónní afektivní porucha a léčba jasným světlem, 2008, Bridges to recovery, Patient.info, Performance,
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články