Většina lidí přes léto suší prádlo venku na šňůře na zahradě nebo na balkóně. Jakmile se ale ochladí, začnou ho sušit doma. Ve skutečnosti jen málokdo suší prádlo na čerstvém vzduchu po celý rok, přitom je to ale něco, co by mělo být úplně normální.
Mnoho rodin má za to, že v zimě existují jen dvě možnosti, jak usušit prádlo. Tou první je používat sušičku.
Jistě, prádlo je pak teplé a voňavé, ale rozhodně to nemá na to, které schne na čerstvém vzduchu. Navíc se spotřebuje dost energie a celý proces něco stojí.
Druhá možnost je věšet prádlo na sušáku nebo ho dát na topení, což mu rozhodně neprospívá, navíc se vám do domácnosti dostává nepříjemné vlhko. Prádlo pak může být zatuchlé a celá domácnost vaším sušením oblečení trpí. Jak si tedy poradit jinak?
Sušit venku na šňůře můžete i v zimě
Kvůli rostoucím nákladům na energie se sušičce lidé snaží vyhýbat, uvádí server The Organizer UK. Prádlo se ale ve skutečnosti dá sušit venku na šňůře i v zimě. A to i když mnohdy dojde k nepříjemnostem a vy pak domů nesete kalhoty či ponožky zmrzlé tak, že ještě několik hodin nejdou poskládat.
Takový případ popisuje například autorka článku na webu Treehugger. „Oblečení, které venku na šňůře zmrzne, je po rozmrznutí překvapivě suché,“ vysvětluje. „Občas může být mírně navlhlé, ale nestává se to příliš často.“ Důležité podle ní ale je hlídat si počasí.
Pokud podle předpovědi víte, že bude odpoledne svítit slunce, vyperte si a nechte prádlo venku jen po několik hodin. V takovém případě by vám zmrznout nemělo, pokud na něj bude svítit po celou dobu. Perte také menší várky a netěsnejte na šňůře oblečení příliš k sobě.
„Rozhodně v zimě se sušením prádla venku nepřestávejte. Je sice potřeba si více věcí hlídat, ale stále je to pohodlnější než pak doma kvůli vlhkému vzduchu špatně dýchat. Prádlo vysušené na slunci na čerstvém vzduchu má navíc mnoho dalších výhod,“ libuje si autorka článku.
Výhody sušení prádla venku
Podle serveru Cleanipedia je první výhodou to, že bude prádlo svěže vonět. Nebudete muset používat tolik pracích prostředků, protože čerstvý vzduch se o všechno postará.
Naopak, pokud máte třeba citlivější pokožku, venku se z prádla dostanou veškeré nebezpečné látky. Ty doma v oblečení zůstanou a mikiny a svetry vysušené na topení mohou pak způsobovat nepříjemné svědění.
Další výhodou je menší spotřeba energií. Jde o nejlevnější způsob, jak si zajistit suché, čisté a svěží prádlo. A to během jakéhokoli ročního období.
Zdroj: Tree hugger, Cleanipedia, The organizer
Autor: Šárka Cvrkalová