Pozor na vánoční dobré skutky. Při snaze pomoci charitě můžete naletět podvodníkům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pomoc lidem
Zdroj: Shutterstock

O Vánocích se často může stát, že vás zasáhne příběh nějaké sociálně slabší rodiny, dětského domova nebo nemocných lidí. Během svátků chce hodně lidí i těmto osobám zpříjemnit prožití klidného období, a často tak přispíváme na charitu. Ale i toho bohužel mnohdy zneužívají podvodníci.

Podle serveru Novinky letos dobročinných darů ubývá. Lidé se snaží šetřit, a méně proto přispívají potřebným. Přesto ale stále existuje velké množství lidí, kteří pomáhají nejen nemocným nebo chudým rodinám, ale přispívají také do různých útulků na péči o zvířata.

Pozor na podvodníky

Pokud se rozhodnete darovat peníze, mělo by vás zajímat, kde nakonec skončí. Tuto informaci byste si měli vždy velmi dobře ověřit. Podvodníci totiž využívají jakékoli situace a kolem Vánoc jich bývá velké množství.

„V první fázi bychom asi měli zapomenout na tu solidaritu, která v nás je, že chceme někomu pomoct, opravdu se na chvilku zamyslet a ověřit si, jestli předepsaný účet nebo třeba přiložený QR kód, na který se odkážeme, opravdu má pod sebou to číslo účtu, které patří organizaci, která peníze vybírá,“ uvádí pro TV Nova vedoucí odboru prevence policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.

Mluvčí Nadace Naše dítě Zuzana Šafářová doplňuje, že je vždy důležité projít si pečlivě stránky organizace. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si pravost organizace ověřit, je kontrola na stránkách ministerstva vnitra.

Hraní na city je podezřelé

Před svátky se v ulicích často objevují také lidé, kteří vás zastavují a snaží se vás buď přesvědčit k příspěvku, nebo vám prodat nějaký výrobek například nemocných dětí. V takovém případě si ověřte, že peníze dáváte do zapečetěné kasičky.

Server Peníze upozorňuje, že podvodníci často využívají hraní na city, vypráví o nemocných dětech, detailně popisují, komu svým příspěvkem „můžete pomoci“. Skutečná charita vám spíše bude chtít předat informace o možnostech, jak pomoci.

Pokud tak letos chcete udělat dobrý skutek a poslat peníze těm, kteří si třeba Vánoce nemohou užívat v rodinném kruhu a pohodlí jako vy, dejte si dobrý pozor, pro jakou organizaci se rozhodnete. A na ulici se nenechte zmást a přispějte jen skutečně důvěryhodným osobám.

Zdroj: Peníze, Forbes, TV Nova, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články