Plážová dieta není jen další hubnoucí záležitost. Snižuje riziko srdečních chorob a zbaví vás chuti na sladké

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena dieta vyber
zena dieta vyber

Plážová dieta nebo dieta ze South Beach je způsob stravování navržený doktorem Arthurem Agatstonem a dietoložkou Marie Almon v devadesátých letech minulého století. Zpopularizovala se ale však až s nástupem milénia a vydáním knihy, jež se stala bestsellerem. Její autoři se zaměřovali především na prevenci srdečních onemocnění. Ukázalo se ale, že skvěle funguje i jako dietní plán.

Agatstonovi se totiž nezdálo, že i přes snížení tuků lidem nejde jednoduše zhubnout. Zaměřil se tedy na sacharidy, jichž bylo naopak při takových nízkotučných dietách zařazováno mnoho. Vytřídil tak sacharidy, jež jsou zdravé a prospěšné, a ty, jichž bychom se měli spíše vyhýbat.

Pryč se sladkostmi a bílým pečivem

Klíčem k tomuto rozlišení je glykemický index potravin. Ty, jež ho mají vyšší, zpravidla obsahují rafinované cukry. Příkladem za všechny je obyčejný cukr krystal a výrobky, v nichž je obsažen.

Mluvíme tedy o sladkostech, limonádách, zákuscích, sladkém pečivu a podobně. Takové výrobky sice uspokojí vaše chuťové buňky a rychle je strávíte, brzy se však dostaví pocit hladu. Navíc vám stoupne hladina cukru v krvi. Proto je raději z jídelníčku vynechejte.

Co se týče mouky, nahraďte ji celozrnnou a výrobky z ní. Nebude mít po jejich snědení tak rychle hlad a budete se cítit déle plní.

Při plážové dietě se tedy doporučuje konzumovat některé druhy ovoce a zeleniny a zdravé tuky. Sem patří například olivový olej, ořechy či nízkotučné sýry. Co se týče bílkovin, vhodné je libové bílé maso, tofu, vejce a fazole.

Plážová dieta má tři fáze

Dieta ze South Beach je rozdělena do tří fází. První nastartuje hubnutí, ve druhé se dostanete na vysněnou váhu a při té třetí si ji už jen udržujete.

Z počátku se konzumují běžné porce jídla, ale takového, které spadá do podmínek tohoto stravování. Cílem této části je zbavit se chuti na sladké a stabilizovat hladinu cukru v krvi. To bude spět i k menšímu číslu na váze.

V druhé fázi už se postupně zařazují sacharidy, jako je hnědá rýže, ovoce, celozrnné pečivo a těstoviny. Zprvu jako jedna příloha denně, poté můžete sacharidy navýšit. Záleží na tom, jak bude na jejich přísun vaše tělo reagovat. Měli byste mít více energie, kvalitnější spánek a dále pomalu hubnout.

Osvojíte si zdravý životní styl a zbavíte chuti na sladké

V poslední fázi už jde jen o udržovací proces. Díky této dietě se totiž naučíte zdravému stravování, nebudete mít chuť na sladké a dokážete si v obchodech vybírat skutečné potraviny.

Osvojíte si tak zdravý životní styl, díky němuž se budete cítit výborně. S mírou si také můžete užívat všech potravin, které vám byly při předchozích fázích zapovězeny.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články