Když se dnes lidé snaží ve svém jídelníčku nahradit maso, obvykle se zaměří na tofu. To je ale spíše potravina moderní doby. Jak to lidé dělali dříve, když bylo masa málo nebo bylo příliš drahé? Naše babičky dokázaly velké rodiny nakrmit i bez něj.
Za starých časů bylo maso k obědu pouze v neděli, ve výjimečných případech se jedlo dvakrát do týdne. Lidé ale přesto potřebovali energii a hlad měli stejný, jako my dnes. Čím tedy maso v pokrmech nahrazovali?
Fazole a další luštěniny
Fazolím se někdy říká také maso pro chudé. Luštěniny obecně obvykle nahrazují látky, které v sobě má především maso. Jejich výhodou je, že se z nich dá dělat celá řada pokrmů. Kromě polévek jsou to například i omáčky, různé saláty, ale také pečivo.
Fazole jsou ideálním zdrojem železa a proteinů, píše WebMD. Kombinovat se dají s rýží, těstovinami i pečivem. Navíc jsou velmi dostupné a tak tomu bývalo vždy. Proto se už dříve používaly v kuchyni velmi často.
Ořechy
Především vlašské a lískové ořechy můžete mít na stromech na své zahradě. Ani před lety nebyl problém se k nim dostat, často se tak používaly do různých salátů, nebo se mlely do pečiva.
Ořechy pomáhají snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice, uvádí Mayo Clinic. Na jídelníčku každého z vás by tak rozhodně měly být zastoupeny i dnes.
Bramborová bezmasá jídla
Brambory jsou velmi oblíbenou potravinou dnes a byly jí už kdysi. Nikdy jich nebyl nedostatek a dají se připravovat na mnoho způsobů. Naše babičky je dělaly zapečené, smažené i vařené.
Kombinovat se brambory dají s dalšími potravinami. Mezi oblíbené recepty dříve patřily bramborové placky se zelím nebo třeba zapečené brambory se smetanou. Výjimkou nebyly ani vařené brambory se zeleninou.
I v současné době se dá maso v jídelníčku omezovat. Není třeba se ho úplně vzdávat, doba je koneckonců jiná než dříve. Na druhou stranu existuje mnoho chutných bezmasých pokrmů, které vás plnohodnotně zasytí.
Zdroj: WebMD, Healthline, Mayo Clinic
Autor: Šárka Cvrkalová