Nablýskané výlohy, luxusně vystavené zboží, drahý interiér i profesionální přístup prodavaček. To vše může být jen pozlátko, jelikož skutečná tvář módního průmyslu je pečlivě ukrytá. V zemích, kde se vyrábí naše oblečení, pracují i děti, a to v extrémních podmínkách, o kterých spousta kupujících nemá ani tušení.
Znečištění planety
Je až šokující, kolik materiálů a látek se musí použít na výrobu dnešní módy. Není zde řeč jen o textilii, z níž je kus oblečení vyroben, ale také o dalších materiálech, jako je například voda, jež je potřeba ve velkém množství.
Nekvalitní kusy
Módní průmysl používá nejlevnější a nekvalitní látky, aby mohl nabídnout co nejlepší cenu, a lidé si stále kupovali nové kusy. Kvantita nyní stojí nad kvalitou a vyhazování oblečení je na denním pořádku.
Těžké výrobní podmínky
Oblečení nechávají velké firmy šít v zemích, které jsou chudší a nabízejí levnou pracovní sílu. Jednou z nich je například Bangladéš. V roce 2013 byl svět svědkem otřesné katastrofy, která se v této zemi stala a mnoho lidí upozornila na nevhodné chování módního průmyslu.
Zřítila se budova, v níž zahynulo přes tisíc obětí. Všichni v těchto podmínkách šili oblečení, které se vyváželo do světa. Byli unavení, pracovali ve tmě a mnohdy zde byly také děti.
Těmto lidem byla placena minimální mzda, tudíž museli pracovat dlouhé hodiny, ale i dny, aby se dokázali uživit.
Rychlou módu nahrazuje udržitelná varianta
Na tuto katastrofu reagovalo mnoho lidí. Někteří začali šířit osvětu a ukazovat skutečné fotografie ze zemí, kde vzniká naše oblečení, a snaží se tak propagovat ukončení rychlé módy.
Dle nich není třeba mít každý měsíc novou kolekci. Bohatě postačí, když bude oblečení šité z kvalitních a odolných materiálů, které není nutné vyhodit po jedné sezóně nebo několika vypráních.
Problémem jsou dále narůstající skládky, kde končí použité oblečení, na které bylo využito spoustu zdrojů. Jejich šíření nebere konce a lidé stále nakupují levné oblečení, které ničí nejen lidské životy, ale planetu.
Autor: Tereza Hotovcová