Na Štědrý den většina rodin podává k večeři bramborový salát s kaprem nebo řízkem. V mnoha případech se stává, že jídla zbyde tolik, že se potom konzumuje ještě dva dny. Alespoň u nás to tak obvykle bývá. Přitom by se ale podle tradice mělo na Boží hod hodovat a na Štěpána podávat pečená husa.
Vánoce jsou svátky hojnosti. A ačkoli je pravda, že bramborový salát je vynikající po rozležení i druhý den, nemělo by se v následující dny jíst stejné jídlo jako přímo na Štědrý den. Co byste si tedy měli na 25. a 26. prosince připravit?
Na Boží hod sváteční pokrm
Boží hod, nebo také První svátek vánoční, je velký den po Štědrém večeru, kdy se děti radují z dárečků a rodiče se stresují z toho, že je mezi svátky budou chtít navštívit příbuzní. Je tak někdy pohodlnější dát si jídlo, které je už hotové.
Podle webu Kudy z nudy je ale 25. prosince čas, kdy se má hodovat ve velkém stylu. A to znamená, že dojídání zbytků nepřipadá v úvahu. Mělo by se obědvat minimálně tříchodové jídlo, přičemž hlavním chodem může být pečené maso nebo třeba svíčková omáčka.
Server Dáma doporučuje před hlavním jídlem podávat kaštanovou polévku. A samozřejmě nesmí chybět sklenička kvalitního vína a pro děti ovocný džus.
Na Štěpána pečeně nebo husa
26. prosince se tradičně peče husa, která se pak podává s knedlíkem a se zelím. Někdy se také nahrazuje takzvanou svatoštěpánskou kachnou, která se peče na jablkách. Není ale striktně dáno, že k svátku patří právě tyto pokrmy.
Někdo dělá také svatoštěpánskou pečeni, tedy hovězí maso v omáčce, které se podává tradičně s rýží. Je prakticky na vás, pro jaký pokrm se rozhodnete, mělo by se ale jednat o sváteční jídlo a stejně tak by se k němu mělo i přistupovat.
Jak na První, tak i na Druhý svátek vánoční by se mělo obědvat kolem poledne, celá rodina by se měla sesednout u velkého stolu a nikdo by neměl vstávat, dokud nebudou mít všichni dojedeno. Přece jen i tyto svátky patří k Vánocům. A ty jsou především o rodině.
Zdroj: Top recepty, Magazín recepty, Prostřeno, Dáma, Kudy z nudy
Autor :Šárka Cvrkalová