Mozek můžete k uvolnění hormonů štěstí přesvědčit. Jde to cvičením i konzumací správných jídel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stastna zena
Zdroj: Shutterstock

Někdy máme ke smutku důvod, někdy se jednoduše probudíme se špatnou náladou. Lidský mozek je velmi komplikovaný, přesto ale existují triky, kterými ho můžete přesvědčit k tomu, aby fungoval podle vašich představ. Díky následujícím tipům podpoříte hormony štěstí a budete tak vždy vědět, co dělat ve chvílích, kdy vám právě není do smíchu.

Pokud se cítíte smutní a přemýšlíte, jakým způsobem si zvednout náladu, existuje hned několik cest. Hormony ovlivňující naši dobrou náladu jsou celkem tři. A na každý z nich funguje něco trochu jiného.

Endorfin

Endorfin je hormon, který se uvolňuje z hypofýzy do mozku a dokáže vyvolávat silné až téměř euforické stavy a pocity. Na svědomí má pocity dobré nálady a snižuje riziko úzkosti a deprese, popisuje Greater Good.

Jedním ze způsobů, jak hormon uvolnit, je například konzumace pálivého jídla, píše How Stuff Works. Kromě toho ale také reaguje hormon na pohyb, takže ho aktivuje například tanec a cvičení.

V neposlední řadě je potom spojen se smíchem. Zkuste se zasmát jen tak bezdůvodně. Hormon se aktivuje a pomůže vám k tomu, že budete mít ke smíchu skutečný důvod.

Serotonin

Tento hormon se stará především o stabilitu naší nálady. Zlepšuje spánek, ale také chuť k jídlu. Všechny tyto věci jsou pro dobrou náladu velmi důležité.

Mozek k uvolnění serotoninu přesvědčíte například tím, že budete meditovat, půjdete se projít do přírody, ale také tím, že si pustíte pomalou a tichou hudbu založenou na přírodních zvucích, radí Times of India.

Dopamin

Tento hormon se stará v souvislosti s dobrou náladou především o to, že máme pocit, že si štěstí zasloužíme. V našem mozku je něco jako centrum odměn, které je právě dopaminem výrazně ovlivněno, vysvětluje How Stuff Works.

Dopamin se uvolňuje například v případě, že cvičíte, posloucháte rychlou a rytmickou hudbu a trávíte čas na sluníčku. Mozek k jeho uvolnění ale přesvědčíte také konzumací čokolády nebo jídel bohatých na proteiny, doplňuje Business Insider.

Zdroj: How Stuff Works, NBC News, Greater Good, Business Insider, Times of India

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články