Modré pondělí: Den, kdy se nesmí pracovat ani hádat s rodinou. Barva připomíná nevinnost a čistotu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Modre pondeli
Zdroj: Shutterstock

O Škaredé středě, Zeleném čtvrtku a Velkém pátku slyšel nejspíš každý. Už málokdo si ale s velikonočními svátky pojí také pojem Modré pondělí. Víte, co tento den znamená z náboženského hlediska a jak byste se během něj měli chovat?

Modré pondělí je první den posledního týdne před Velikonocemi. Jde o den, kdy by se i navzdory tomu, že následuje po neděli, nemělo pracovat. Dětem a studenům tehdy dříve začínaly velikonoční prázdniny, píše web Prima Living.

Den úklidu

Na Modré pondělí by se sice nemělo pracovat, neznamená to ale, že by člověk jen měl sedět na gauči a odpočívat. Jde totiž o den, během kterého se začíná s velikonočním úklidem, vysvětluje server Pro Ženy.

Proč se ale pondělí nazývá Modrým? Na některých místech se mu říká pondělí Žluté. Kostely se dříve na Modré pondělí zdobily stuhami právě v těchto barvách. Především bledě modrá je totiž v křesťanství známkou čistoty a nevinnosti.

V klidu a mlčenlivosti

Modré pondělí je dnem klidu. Úklid by měl probíhat bez zbytečných stresů, přes den by se mělo mluvit jen minimálně, člověk by měl nechat odpočívat svou mysl. V žádném případě se nesmíte v daný den hádat, to přináší smůlu.

Jarním úklidem hospodyně a hospodáři dříve symbolicky vyháněli z domova zimu. I proto je třeba celý den prožít v klidu, protože v opačném případě by se mohlo chladné počasí vrátit.

Letos Modré pondělí připadá na 25. března. V tento den začněte zdobit dům do modrých barev, které podle serveru Pro Ženy sice mohou připomínat zimu, zároveň ale svátkům dávají symboliku nevinnosti a křehkosti přicházejícího jara.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, Prima Living, Pro Ženy, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články