Kratom: Zázračný lék, nebo nebezpečná droga? Záleží na dávkování, závislost ale vzniká tak jako tak

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Kratom
Zdroj: Shutterstock

O kratomu jste už nejspíš slyšeli. V posledních letech se velmi rozšířila jeho obliba i v České republice. Mnoho mladých lidí ho pije pravidelně, a to i proto, že na něm prokazatelně vzniká závislost. Jde o zdravý nápoj, nebo drogu?

Kratom je strom, z jehož listů se vyrábí jemný prášek. Ten se poté jednoduše smíchá s vodou a vypije. Pro jeho hořkou chuť si ho mnoho lidí ale ještě dochucuje nějakými sirupy, nebo ho místo do vody míchá například do džusů.

Léčivé účinky kratomu

Kratom se už před mnoha staletími používal v Asii jako lék, uvádí New York Times. Podobně jako káva dokáže člověku velmi rychle dodat energii. V malých dávkách tak působí podobně jako energetický drink.

Po požití kratomu člověk nevnímá únavu a ospalost, dokáže se lépe soustředit na konkrétní činnosti, má více energie. Je ale třeba myslet na to, že tyto účinky má látka pouze v menších dávkách, varuje American Addiction Centers.

Jak uvádí i studie z roku 2022, především ve Spojených státech vyvolávají účinky kratomu silné diskuse o tom, zda by neměl být oficiálně označen za drogu a zda by neměl být jeho prodej omezen, nebo dokonce zakázán. Podobné diskuse se vedou i u nás.

Negativní účinky a závislost

Na kratomu vzniká závislost. Pokud ho člověk začne užívat pravidelně, později se bez něj už neobejde a odvykat si od jeho pití je podobně náročné jako například zbavit se závislosti na cigaretách.

Navíc v případě, že člověk pije kratom ve vyšších dávkách, místo nabuzení ho naopak utlumí. V alternativním lékařství se dříve využíval jako lék na spaní nebo jako přípravek tlumící bolest.

Předávkování kratomem může vést k horečkám, zvracení, rychlému úbytku váhy a dlouhodobým problémům se zažíváním.

Zdroj: Mayo Clinic, American Addiction Centers, NIH, New York Times, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články