Pokud máte domácího mazlíčka, nejspíš jste se už letos setkali s tím, že jste mu z kožichu museli vyndávat klíště. Tento drobný hmyz živící se krví jiných živočichů je nicméně nebezpečný i lidem. Přenáší celou řadu nemocí, a je tak třeba si například při návštěvě lesa dávat dobrý pozor.
V České republice jsou klíšťata poměrně rozšířená. Především v případě, že se chystáte na vycházku do lesa, nebo si jdete s kamarády dát piknik někam na louku, kde je vysoká tráva, je dobré dodržovat preventivní opatření.
Repelenty a dlouhé oblečení
Je jasné, že pokud je venku teplo, nebudete se chtít potit v mikinách a dlouhých kalhotách. Pokud ale vyrazíte do lesa, vždy je lepší mít dlouhé nohavice a nějakou lehčí jarní bundu. Mezi stromy zase takové teplo není a před klíšťaty vás oblečení ochrání nejlépe.
Dalším preventivním opatřením pak samozřejmě je využívání repelentů. Následně ihned po příchodu z lesa domů zkontrolujte velmi důkladně celé tělo, klíšťata se na něm mohou držet prakticky kdekoli. Pokud nějaké objevíte, dodržujte opatrný postup pro jeho vytažení.
Pokud máte klíště na těle, je důležité ho co nejdříve odstranit, abyste minimalizovali riziko přenosu nemocí. Připravte si pinzetu a desinfekci. Uchopte klíště co nejblíže kůži, dejte pozor, aby vám v ráně nezůstala žádná jeho část.
Ránu potom vyčistěte dezinfekcí. Dobré také je použít před vytažením na hmyz olej. Klíště nikdy nevytahujte krouživými pohyby, tím pouze zvyšujete riziko toho, že vám v ráně zůstane jeho hlavička, varuje Vitalia.
Jaké nemoci parazit přenáší?
Existuje mnoho nemocí, které klíště přenáší. Nejznámějšími jsou encefalitida a borelióza. Encefalitida je závažná a akutní infekce.
„V první fázi jde o chřipkové příznaky, které imunitní systém většinou zvládne. Pokud ne, nastává druhá, akutní fáze doprovázená silnými bolestmi hlavy, zvracením, světloplachostí, třesy, závratěmi, vysokou horečkou, může dojít k obrně končetin, hlavových nervů, poruchám sluchu,“ popsala odbornice Miroslava Burýšková. Problém se léčí v nemocnici pomocí analgetik a antipyretik.
Borelióza se projevuje výrazným zarudnutím kůže. K přenosu infekce dochází po 48 hodinách po přisátí, píší Novinky. Nákazu provází únava, bolesti hlavy a horečky. Léčba probíhá pomocí antibiotik. Ročně se u nás nakazí touto nemocí asi 4000 Čechů, ve většině případů se ale bez problémů vyléčí.
K dalším nemocem, které klíšťata přenášejí, patří například ehrlichióza a babezióza, tularémie nebo neoehrlichióza. Jedná se o méně časté nemoci, které nicméně mohou mít závažný průběh a vždy je třeba, aby s nimi člověk navštívil lékaře. Pokud tak po vytažení klíštěte začnete pociťovat jakékoli zdravotní problémy, raději se nechte vyšetřit, doporučuje Kafe.
Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, Lidovky, Kafe, Vitalia
Autor: Šárka Cvrkalová