Myčka na nádobí je spotřebič, který nám v domácnosti hodně pomáhá s úklidem. Neměli bychom ale zapomínat na to, že je třeba i ji samotnou také jednou za čas řádně vyčistit. Udělat to můžete například v rámci předvánočního úklidu.
V myčce se z talířů a skleniček smývají zbytky jídla. Ty se v ní samozřejmě usazují, a je třeba proto jednou za čas spotřebiči dopřát pořádnou očistu.
Jinak se může stát, že se ucpou vodní trysky, myčka bude zapáchat a časem vám místo čistého nádobí bude vracet kousky neumyté.
Kromě zbytků jídla v myčce zůstávají také mastnoty a mimo jiné i vodní kámen, který se nejvíce tvoří ve stojaté vodě. Je proto velmi důležité při čištění myslet i na odvápnění.
Filtr, ramena a trysky
Při důkladnějším čištění myčky je jako první třeba umýt filtr. Ten vyjměte, opláchněte vodou a pomocí jaru z něj odstraňte nečistoty. Je nutné ho takto čistit alespoň jednou za 3 týdny, radí Southern Living.
Ramena se dají ve většině případů z myčky vytáhnout, abyste je mohli také řádně vyčistit. Trysky propláchněte vodou, pokud jsou v nich usazeny tvrdší nečistoty, propíchněte je třeba párátkem.
Nezapomeňte otřít těsnění a důkladně umýt vnitřní dveře spotřebiče. Právě tam se podle webu The Spruce nejčastěji objevují problémy, protože lidé na tato místa jednoduše nemyslí.
Co je třeba dělat pravidelně?
Pokud máte v domácnosti problémy s tvrdou vodou, měli byste si pořídit speciální odvápňovací sůl, kterou budete používat v myčce při každém jejím zapnutí. Jedině tak budete mít jistotu, že vás po čase nezaskočí komplikace s vodním kamenem.
Po každém použití myčky vyndejte košík na příbory a umyjte ho jarem. V něm se totiž často zachycují nečistoty, na které se zapomíná.
Pokud budete veškeré výše zmíněné rady dodržovat, nestane se vám, že byste měli problém se zapáchající myčkou, která vrací špinavé nádobí.
Zdroj: Good Housekeeping, The Spruce, Real Simple, Southern Living, Today
Autor: Šárka Cvrkalová