Někdo tuto obilninu zná pod názvem slzovka obecná, jiný zase pod termínem Jobovy slzy. Najdou se i tací, kteří ji mají v hlavě zakořeněnou jako slzovku porcelánovou. Ať už ji vy sami znáte jakkoli, vždy jde o totéž – zdravou obilninu, která se právem řadí mezi superpotraviny.
Tahle cizokrajná obilnina možná není v našich končinách úplně známá, ale jistě se najdou tací, kteří o ní alespoň slyšeli. Pojďme si o ní říci něco více.
Původem nepochází z Evropy
Kdekdo by si možná myslel, že je tahle obilnina rodačkou z Evropy, ale není tomu tak. Původem totiž pochází z Asie, zmínky o ní se ale dochovaly také ve starém Egyptě, Řecku a Palestině.
Slzovka obecná je poměrně odolná rostlina, která se může dorůst do výšky až dvou metrů. Není to tedy žádný prcek.
Poznáte ji podle nenápadných květů, dlouhých listů a bíle zbarvených plodů, které svým tvarem připomínají slzy – a právě odtud pramení také její přezdívka.
Je oblíbená v alternativní medicíně
Slzovka obecná je velmi oblíbená zejména na Východě, kde je hojně používána v alternativní medicíně. Především pak Číňané patřičně oceňují její zdravotní přínosy a blahodárné účinky na zdraví.
Není proto žádným tajemstvím, že ji konzumují pravidelně v nejrůznějších podobách a formách.
Obilnina se může pyšnit hned několika zdraví přínosnými účinky. Ačkoli o nich mnoho lidí neví, neměly by zdravotní benefity zůstat opomenuty.
Obsahuje velké množství minerálů
V slzovce obecné najdete velké zastoupení důležitých minerálů. Jde především o hořčík, který je skvělý při bolestech hlavy.
Dále o fosfor, při jehož nedostatku dochází k poškození zubů, nebo mangan, který když tělu chybí, může způsobit onemocnění cukrovkou.
Zapomenout nesmíme ani na vápník pro pevnější kosti a zuby nebo železo, jehož absence zejména u žen může vést k anémii.
Zdravotní přínosy slzovky obecné
Určitě vás zajímá, jaké další zdravotní přínosy mají Jobovy slzy.
Proto se musíme zmínit o tom, že kromě výše zmíněných benefitů slzovka obecná pomáhá při zahlenění, otocích, střevních potížích, akné či zánětech močového měchýře.
Autor: Nikol Kolomazníková