Sušené maso se dá dnes koupit u pokladny skoro v každé samoobsluze. Takzvané jerky se stalo oblíbenou pochoutkou, kterou si lidé kupují pro její nutriční hodnoty, ale také jen tak na chuť. Víte, jaká je historie pokrmu?
Lidé si jerky užívají už po tisíce let. Server People’s Choice hovoří o tom, že sušené maso si dopřávali už staří Egypťané. Jerky v podobě, jak ho známe dnes, se ale poprvé objevilo u domorodých kmenů v Americe zhruba v 16. století.
Sušení masa se stalo způsobem, jak ho uchovat po dlouhou dobu nezkažené a zároveň plné živin, které lidské tělo potřebovalo. Někdy se jerky dále tepelně zpracovávalo, postupem času se ale začalo jíst maso především syrové a sušené tak, jak bylo uskladněno.
Domorodci v Peru
Pojem jerky vznikl pravděpodobně z označení Ch’arki. Tak říkali jídlu členové starého domorodého kmenu v Peru. Pro ty se stal pokrm prakticky posvátným, protože do doby, než objevili možnost maso takto zpracovávat, měli ho vždy kvůli rychlému účinkování bakterií a zkažení nedostatek.
Ch’arki podle Once Upon a Chef znamená pravděpodobně něco jako „pálení masa“. Od domorodého kmene se pak jerky začalo dostávat do světa, jeho zpracovávání se různě měnilo, a nakonec vznikla verze, kterou známe i my.
Domácí jerky
Jerky je zdrojem bílkovin a zdravých tuků. Jedno balení, které dnes běžně koupíte v obchodě, vydá svou energetickou hodnotou za běžný oběd, takže je vhodné jako rychlé jídlo pro zasycení žaludku i pro dodání energie. A navíc si jerky snadno můžete vyrobit i doma.
Na domácí jerky budete potřebovat ideálně hovězí kýtu. Tu si pokrájíte na opravdu velmi malé kousky. Potom je už jen na vás, jak si maso naložíte. Někdo preferuje pouze sůl a pepř, jiní ho nechávají marinovat v různých omáčkách z medu, hořčice a česneku.
Pokud si jerky děláte doma, hlavní výhodou je, že si maso ochutíte přesně tak, jak uznáte za vhodné. Máte rádi ostřejší chutě? Přidejte chilli. Pokud chcete maso zjemnit, zkuste naopak nějakou bylinku nebo třeba právě med. Ať už si zvolíte cokoli, nechte jerky marinovat minimálně jednu noc.
Maso pak napíchejte na špejli, kterou položte do trouby na mřížku. Musí k němu proudit teplo rovnoměrně z obou stran. Troubu zapněte na horkovzduch zhruba na 75 °C a nechte maso sušit asi 45 minut. Po této době teplotu snižte na 55 °C. Při této teplotě dál sušte cca 9 až 12 hodin. Teprve potom je vaše jerky hotové.
Zdroj: People’s Choice, Once Upon a Chef, Fresh off the Grid
Autor: Šárka Cvrkalová