Někdy se v tisku objeví zpráva, která bourá zažité představy a vyvolává senzaci. Podobně tomu bylo u studií zkoumajících schopnost nápojů hydratovat lidský organismus. Mléko v nich totiž „zvítězilo“ nad vodou. Jaká je ovšem pravda?
Každodenní proplachování těla tekutinami pomáhá při promazávání kloubů, funkci orgánů, spánku, přenosu živin, ochraně před infekcemi a mnoha dalších věcech, dočteme se v textu na stránkách Harvardské univerzity.
Zatímco káva, čaj a některé potraviny, jako například celer, mohou našemu tělu dodávat tekutiny, za královnu hydratace je považována voda. Některé výzkumy však přináší jiné výsledky.
Hydratuje mléko lépe než voda?
Vědci ve studii z roku 2016 publikované v časopise The American Journal of Clinical Nutrition zkoumali vliv 13 různých nápojů na rovnováhu tekutin u více než 70 účastníků mužského pohlaví. Mezi testované druhy nápojů patřily limonády, sportovní nápoje, pivo, horká káva, studený čaj, mléko a další. Každý z účastníků konzumoval pouze tři z těchto různých nápojů, mezi nimiž byla vždy i neperlivá voda.
Studie prostřednictvím analýzy moči odhalila, že mléko (odstředěné i plnotučné) hydratuje lépe než voda. Tato zjištění dále podporují dřívější výzkumy, včetně studie z roku 2011 provedené vědci z McMasterovy univerzity, která ukázala, že mléko je pro děti po cvičení lepším zdrojem rehydratace než voda nebo sportovní nápoje.
Lepší hydratace mlékem je zdůvodňovaná jeho složením. Cukr laktóza, některé bílkoviny a tuk pomáhají zpomalovat vyprazdňování tekutin ze žaludku a udržují hydrataci po delší dobu. Mléko navíc obsahuje sodík, který zadržuje vodu v těle, což vede k menší produkci moči.
V čem studie selhávají?
Jak ale upozorňuje Robert H. Shmerling z Harvardské univerzity, zmíněné studie mají spoustu nedostatků a je potřeba brát je s rezervou. Malý počet účastníků těchto studií znamená, že jen několik lidí může mít na výsledky velký vliv.
Studie zahrnovaly výraznou dehydrataci intenzivním cvičením v teplém prostředí, což vedlo ke ztrátě několika litrů tekutin. Proto se výsledky nemusí vztahovat na lidi, kteří se věnují každodenním činnostem. Studie navíc ztotožňovaly lepší hydrataci s menší produkcí moči v hodinách po vypití různých tekutin. Jedná se pouze o jeden ze způsobů, jak definovat hydrataci, a ne jednoznačně o ten nejlepší.
Proč zůstat u vody?
Mléko sice stráví trochu více času v žaludku a vyprazdňuje se pomaleji než obyčejná voda, ale jakmile se dostane do tenkého střeva, vysoká koncentrace cukrů se zředí během fyziologického procesu zvaného osmóza. Tento proces v podstatě „vytáhne“ vodu z těla do tenkého střeva, aby se cukry obsažené v těchto nápojích zředily, a tím pádem dojde k jejímu vyloučení.
Nadměrná konzumace mléčných výrobků může mít i další nevýhody, jako je nadýmání, nevolnost, průjem a celkové zažívací potíže, a to zejména u těch, kteří jsou citliví na laktózu. Pokud se navíc snažíte zhubnout, lít do sebe kalorické mléko je vcelku kontraproduktivní.
Pokud si pro hydrataci můžete vybrat mezi mlékem, limonádou a vodou, volte vždy vodu. Koneckonců na vodě závisí naše ledviny a játra, které se zbavují toxinů v těle, a voda také hraje klíčovou roli při udržování pružnosti a elasticity pokožky. Je to nejlevnější hydratační krém, který najdete.
Zdroj: Harvard T. H. Chan, Harvard Health Publishing, Ronald J Maughan, A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index, 2016, Science Daily
Autor: Dominika Jandorová