Jak vyndat klíště? Netočit ani neviklat, lidé věří špatným poučkám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kliste
Zdroj: Shutterstock

Nebezpečí v podobě klíšťat na nás číhá nejen v lesích, ale také na loukách a zahradách. Tento drobný hmyz je přenašečem hned několika závažných onemocnění, je tedy třeba vědět, jak se proti němu chránit, popřípadě jak ho vytáhnout, když už se na nás nějaké chytne.

K nejznámějším nemocem, které klíšťata přenášejí, patří encefalitida a borelióza, upozorňuje WebMD. Obě tyto nemoci jsou velmi závažné. Pokud se vám tak stane, že i přes prevenci nějaké to klíště chytnete, je důležité vědět, jak ho správně vyndat.

Klíště vyndejte co nejdříve

„Virus encefalitidy se v parazitovi vyskytuje ve slinných žlázách. Takže jakmile na vás klíště začne sát a pouštět do vás sliny, virus se okamžitě přenáší. Trochu jinak je to u boreliózy, kdy borélie žijí ve střevě klíšťat. Než se stanou pro člověka infekční, musí prodělat určitý vývoj a dostat se ze střeva do ústního ústrojí, což jim trvá asi čtyřiadvacet hodin,“ píše server Aktuálně.

Především v létě a na podzim je důležité se po návratu domů třeba i ze zahrady pravidelně kontrolovat. Pokud se nějaké klíště objeví, musíte ho vytáhnout co nejdříve. Je ale třeba také vědět, jak to udělat, aby vám ho například část nezůstala v kůži.

Lidé věří špatným poučkám

Jak upozorňují Novinky, mnoho lidí má za to, že klíště se dá nejlépe odstranit šroubováním, když ho navíc ještě předtím pokapete olejem. To ale není pravda.

„Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele,“ upozorňuje doktor Tomáš Vontor. Podle jeho slov nemá viklání ani šroubování žádný smysl.

Klíště z těla nejlépe odstraníme pomocí speciální pinzety a roztoku. Obojí se dá koupit v běžné lékárně. V případě, že doma ani jednu z těchto pomůcek nemáte, skutečně vám postačí obyčejný olejíček a běžná pinzeta, kterou ale potom raději už na jiné věci nepoužívejte.

Česká televize doplňuje, že v rámci prevence je dobré nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat. Očkování podle dostupných dat funguje velmi dobře, pokud tak chcete být klidnější, rozhodně nad ním neváhejte.

Zdroj: Novinky, Aktuálně, Česká televize, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články