Fitness trackery jsou dnes populární a z dobrého důvodu. Pomáhají nejen při cvičebních cvičeních, jako je běh, plavání nebo jízda na kole, ale mohou také pomoci vám a vašemu zdravotníkovi porozumět vaší zdravotní situaci, jako je zjišťování nepravidelného srdečního rytmu. A mohou pomoci při každodennějších aktivitách, jako jsou zprávy o počasí a upozornění v kalendáři.
Na výběr je široká škála značek a cenových kategorií. Naštěstí můžete svůj výběr zúžit pomocí několika klíčových bodů.
Vše o senzorech
Základním posláním těchto zařízení je sledovat vaši fyzickou aktivitu. Dosahují toho záznamem a interpretací dat generovaných různými senzory. Před dvaceti lety by tyto senzory vážily několik liber a stály tisíce dolarů. Současné díly mají nyní velikost zrnka písku a stojí haléře.
Základním senzorem je akcelerometr, který snímá lineární zrychlení. Tři z nich jsou obvykle konfigurovány jako jedna jednotka pokrývající všechny tři osy. Aby bylo možné detekovat radiální (rotační) pohyb, potřebuje tracker gyroskopy: opět jeden pro každou osu. Některé trackery obsahují také magnetometry, které detekují magnetická pole, takže je možné odvodit, kudy je cesta nahoru. Ne všechny trackery mají všechny tři typy pohybových senzorů, ale více senzorů znamená lepší výsledky a přesnější data.
Dalším běžným typem senzorového systému ve sledovači je fotopletyzmografie, což je ozdobný název pro „detekci srdečních tepů pomocí světla“. Tato technologie spáruje jedno nebo více LED světel se světelnými senzory namontovanými na zadní straně zařízení. Světlo se odráží od krve a tkáně a množství odraženého světla se mění, když srdeční tep pumpuje krev cévami.
Sledování vašeho tréninku
Protože hlavním účelem trackeru je pomáhat s tréninkem, většina z nich bude mít funkci časovače, která vám umožní nastavit budík na konkrétní interval nebo použít stopky ke sledování vaší relace. Mnoho trackerů vám také umožní specifikovat vaši cvičební aktivitu, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole.
Zatímco na téma plavání, mnoho trackerů je nyní voděodolných. Pokud chcete svůj tracker nosit při vodních aktivitách (nebo ve sprše), podívejte se na IP hodnocení. IP67 znamená, že zařízení je dimenzováno pro ponoření do hloubky až jeden metr po dobu 30 minut, zatímco IP68 je dimenzováno pro hloubky větší než jeden metr. Mnoho sledovačů – jako například HUAWEI Band 6 – je nyní hodnoceno jako voděodolné až do hloubky 50 metrů.
Pokud chcete ze svých tréninků dostat maximum, některé trackery nabízejí také variabilitu srdeční frekvence, VO2 max a rychlost zotavení.
Sledování vašeho zdraví
Jednou z funkcí, které se v poslední době dostalo velké pozornosti, je schopnost zařízení monitorovat data elektrokardiogramu (EKG). To se týká skutečných elektrických křivek vašich srdečních tepů. Tato zařízení vás mohou dokonce upozornit, když detekují potenciálně nebezpečnou srdeční arytmii (jako je fibrilace síní).
Sledovače mohou obsahovat řadu zdravotních funkcí. To zahrnuje sledování spánku, hydrataci, sledování příjmu potravy, údaje o ženském zdraví a připomenutí, abyste čas od času vstali a pohnuli se.
Chcete víc než jen fitness?
Téměř všechny fitness náramky ukazují čas a téměř všechny chytré hodinky sledují vaši aktivitu, takže výběr jednoho nebo druhého bude záviset na vašem vkusu, vašem rozpočtu a na tom, jak moc chcete, aby zařízení dělalo kromě sledování aktivity ještě víc.
Trackery jsou skvělé pro milovníky cvičení, ale průměrný spotřebitel potřebuje více, pokud se má tracker stát nezbytnou součástí každodenních činností.
Zde přichází na řadu chytré hodinky. Zatímco hlavním účelem fitness trackerů je logicky fitness, chytré hodinky umožňují nahrávat aplikace pro různé aktivity s fitness i nesouvisející s fitness. Kromě toho mohou chytré hodinky nabídnout různé ciferníky, možnost přijímat a přijímat hovory a poslouchat zvuk. I když se mnoho z těchto funkcí může překrývat (existují fitness trackery, které mají také některé z těchto schopností), z chytrých hodinek získáte mnohem více funkcí – za odpovídající zvýšení ceny.
Autor: redakce