Jak se žilo přes 100 lety? Telefon ani vanu zdaleka neměli doma všichni

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Starsi zena
Zdroj:123RF

Před 100 lety lidé žili zcela jinak než dnes. A to v mnoha ohledech. Většina z nás si dnes nedovede představit existování bez technologií, které máme k dispozici, to ale samozřejmě není jediná změna. Čím si procházeli lidé ve 20. letech minulého století?

Změnily se životní podmínky, ceny, zvyklosti lidí, vznikly nové technologie. Některé věci z následujícího seznamu vás možná překvapí, ale takto se skutečně žilo před 100 lety.

Bez telefonu i bez vany

Mnoho věcí bylo pro celou řadu lidí nedostupných. Ne každý si mohl před 100 lety dovolit auto, to je asi samozřejmé. Co vás ale možná překvapí více je fakt, že palivo do automobilů se tehdy prodávalo pouze v drogeriích. Neexistovaly žádné čerpací stanice.

Dnes má auto skoro každý, stejně tak třeba telefon. Ani ten si ale tehdy mnoho lidí nemohlo dovolit. Podle webu G vlastnilo tehdy tuto technologii pouze 8 % domácností. Překvapivé pro mnoho z vás bude, že šťastným byl ten člověk, který měl doma vanu. Tu totiž vlastnilo jen 14 % domácností.

Obrovské rozdíly v platech

Tehdejší mzdy byly velmi nízké. Je pravda, že byly nižší také ceny produktů, přesto si ale řada lidí nemohla dovolit udělat pořádný nákup.

„Samozřejmě platy kvalifikovaných dělníků byly také vyšší a v rámci odvětví existovaly platové třídy. Pokud vás zajímají čísla, tak například v roce 1929 si textilní dělník průměrně vydělal 158 korun týdně, horník 235 korun,“ popsala pro iDNES v roce 2018 historička Blažena Gracová.

„Když vezmeme rok 1928, tak chleba o váze 1 400 g stál 4,50 korun, kilo másla 34 korun a kilo sádla 24 korun. Měsíční předplatné Národních listů s roznáškou po Praze vyšlo na 21 korun. Damaškový ubrus o velikosti 160 x 160 cm bylo možno koupit za 25 korun, povlečení na jedno lůžko za 145 korun,“ doplňuje pro srovnání historička Andrea Pokludová.

Obě ženy v rozhovoru uvedly, že v dnešní době se lidé obecně mají lépe. A to mimo jiné i díky všeobecnému pokroku.

„Je třeba si uvědomit, že v roce 1918 byl nedostatek základních potravin. Šlo o to, aby obyvatelstvo nebylo postiženo hladomorem, aby nevypukly infekční nemoci, aby tady nebyla cholera ani chřipkové epidemie, a s tím se stát velice dobře vyrovnal,“ říká Pokludová.

Zdroj: iDNES, G

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články