Existuje celá řada diet. Některé jsou známé už desítky let, jiné spatřily světlo světa teprve nedávno. Za stálici mezi dietami můžeme označit i tu, která se spoléhá na pomoc lidského hormonu hCG. Tato dieta totiž není žádnou novinkou.
Proč při této dietě hraje roli právě hormon hCG? Lze dietu označit za bezpečnou? Slibuje rychlý úbytek na váze, a právě proto je pro mnoho lidí velmi lákavou. Lze se na ni ale skutečně spolehnout?
Co je hCG?
„Hormon hCG neboli lidský choriový gonadotropin je v časném těhotenství přítomen ve vysokých hladinách,“ vysvětluje server Healthline.
Je pravda, že si tento termín spojujeme především s těhotenstvím. Pravdou ale je, že zvýšené hladiny hCG v krvi mohou být také příznakem několika typů rakoviny, včetně rakoviny placenty, vaječníků a varlat.
Více o hCG dietě
HCG dieta je plán na hubnutí, který kombinuje denní injekce hCG s přísným omezením kalorií – jíst můžete pouze 500 kalorií denně.
„Hormon hCG byl poprvé propagován jako pomůcka při hubnutí v 50. letech 20. století britským lékařem Dr. Albertem T. Simeonsem,“ doplňuje Harvard Medical School.
Ten byl přesvědčen, že hCG způsobuje, že tělo přednostně spaluje uložený tuk, zejména tuk ze žaludku, boků a stehen.
Mimo jiné tvrdil i to, že lidé, kteří budou tuto dietu dodržovat, ztratí více tuku než svalové hmoty a nebudou pociťovat hlad.
Co můžete a nemůžete jíst?
Dieta vám umožňuje jíst dvě jídla denně, oběd a večeři. Každé jídlo musí obsahovat dávku proteinu, zeleninu, plátek chleba a jedno ovoce.
Jíst můžete cokoli, co se vám vejde do kalorického příjmu 500 kcal denně. Může to být kuřecí i telecí maso nebo také ryba jako zdroj bílkovin.
Ze zeleniny se nabízí špenát, mangold, čekanka, řepa, zelený salát, rajčata, celer, fenykl, cibule, ředkvičky, okurky nebo chřest.
Z ovoce si můžete vybrat pomeranč, jablko, hrst jahod nebo půlku grapefruitu. Dieta umožňuje tolik vody a čaje, kolik chcete, dodává stránka WebMD.
Je hCG dieta bezpečná?
I když dieta slibuje spalování tuků a úbytek hmotnosti, nelze ji označit za bezpečnou a už vůbec ne zdravou.
„Diety, které tak výrazně omezují kalorie, však mají rizika, jako je tvorba žlučových kamenů, nepravidelný srdeční tep, omezený příjem vitamínů a minerálů a nerovnováha elektrolytů,“ varuje Mayo Clinic.
Mezi vedlejší účinky patří únava, podrážděnost nebo hromadění vody spojené s otoky končetin. Někteří si stěžovali i na příznaky deprese.
Zdroj: healthline.com, health.harvard.edu, webmd.com, mayoclinic.org
Autor: Natálie Kabourková