Pojem ginkgo biloba už někdy slyšel nejspíš každý. Dovedeme si představit, jak vypadají listy této rostliny, a víme také, že mají pozitivní vliv na naše zdraví. Jak přesně se ale dá ginkgo biloba využít a v čem nám prospívá?
Ginkgo biloba je vysoký a nesmírně dlouhověký strom, kterému se u nás říká také jinan dvoulaločný. Někdy se mu přezdívá živoucí fosilie, protože roste na Zemi už přes 150 milionů let, uvádí SciTech Daily.
Strom pochází z východní Asie, daří se mu ale dlouhodobě i u nás. Často je vysazován jako okrasný strom v parcích a zahradách. Na první pohled ho lze poznat podle dvoulaločných listů ve tvaru vějíře. Právě ty se využívají v medicíně.
Extrakt z listů stromu
Mnoho farmaceutických studií dokázalo, že extrakt z listů jinanu dvoulaločného je v mnoha ohledech léčivý. Dříve se v čínské medicíně používaly i listy s plody. Kvůli silným alergickým reakcím se dnes ale využívá pouze extrakt z listů, vysvětluje SciTech Daily.
Ginkgo biloba podle studie z roku 2013 pomáhá při problémech s epilepsií, ischemií nebo při poškození nervů. Její užívání zlepšuje kognitivní funkce, a pomáhá dokonce i u pacientů s demencí.
Pomáhá zlepšovat paměť
Jak píše článek na webu News Medical Life Science, je ginkgo biloba také prokázaným pomocníkem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. A to navíc bez jakýchkoli závažných vedlejších účinků, pokud se používá v doporučených dávkách.
I proto se velmi často využívá v lécích pomáhajících zlepšovat paměť, v lécích na uklidnění a na nervy nebo v lécích na spaní. Tyto prášky jsou obvykle předepisovány lékařem.
Dále bývá ginkgo biloba také obsažena v řadě doplňků stravy, ve zdravotních čajích a kapkách. Ty bývají i volně prodejné, s jejich užíváním by měl být člověk ale vždy opatrný.
Zdroj: NIH, SciTech Daily, Health, News Medical Life Science
Autor: Šárka Cvrkalová