Gaslighting: Nebezpečná psychická manipulace se může objevit ve vztahu i na pracovišti. Důležité je zůstat v klidu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Smutna zena
Zdroj: 123RF.com

Setkali jste se již ve svém životě s pojmem gaslighting? I v případě, že dané slovo neznáte, je možné, že jste se už dostali do situace, ve které právě gaslighting hrál hlavní roli. Jedná se o formu psychické manipulace, která je velmi nebezpečná.

Gaslighting je zpočátku velmi nenápadný. Právě i v tom nicméně spočívá jeho nebezpečí, píše Psychology Today. Mnoho lidí si totiž ani neuvědomí, že na ně jejich partner nebo třeba příbuzný tuto formu psychické manipulace praktikuje. A někdy si to podle Very Well Mind neuvědomuje ani sám manipulátor.

Zvrácené vnímání reality

Gaslighting je praktika, při které vás manipulátor postupně přesvědčí o tom, že vaše vnímá reality je pokroucené. Že to, co si myslíte a vnímáte, ve skutečnosti není pravda a věci se mají úplně jinak. Pojem je odvozen od filmu s názvem Gaslight, ve kterém manžel manipuluje se svou ženou, uvádí Medical News Today.

Během tohoto psychického týrání oběť opakovaně čelí tomu, že je zmatená, neví, co je ve skutečnosti pravda, cítí se poníženě a ztrácí sebevědomí. Důvodem, proč vás manipulátor do tohoto stavu přivádí, může přitom být například to, že on sám má sebevědomí nízké.

Jak se bránit

Gaslighting se nejčastěji děje mezi partnery, kdy jeden toho druhého sice přesvědčuje, že ho miluje, dokonce to tak i on sám může vnímat, zároveň mu ale silně psychicky ubližuje. A poznat problém často není snadné.

Zároveň se ale může praktika vyskytnout také na pracovišti, kdy je často nadřízený tím, kdo takto šikanuje své podřízené, upozorňuje Very Well Mind.

Problém je, že bránit se v jakémkoli případě zvládnou obvykle jen lidé s přirozeně vysokým sebevědomím. Pokud manipulátor zaútočí na někoho, kdo si už dříve příliš nevěřil, psychicky ho bude dostávat do stále složitější situace. Řešením nakonec bývá obvykle změna zaměstnání či odchod ze vztahu.

„Je potřeba pamatovat na to, že s gaslightery nemá cenu se dohadovat. Defenzivní chování je jejich palivem. Čím více se budete snažit bránit, tím více budou zpochybňovat váš psychický stav. Cílem je zůstat v klidu,“ uvádí pro Psychology Today Dori Gatterová.

Zdroj: Medical News Today, iDNES, Novinky, Very Well Mind, Psychology Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články