Emocionální zátěž: Když vás zážitky z dětství ovlivňují i po dlouhých letech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Emocionalni zatez
Zdroj: Shutterstock

Emoce jsou základem našeho života. Umožňují nám poznávat svět kolem nás tak, jak bychom bez nich nikdy nebyli schopní. Každý nicméně ví, že existují emoce pozitivní a negativní. Vyhnout se bohužel nedá ani druhému ze zmíněných typů. Negativní emoce v nás často přetrvávají i roky a vytváří takzvané emocionální zátěže.

Nezpracované negativní emoce způsobují našemu budoucímu já traumata a psychické problémy. Existují celkem 4 druhy emocionální zátěže. Jak je rozeznat a jak se s nimi vypořádat?

Dělení emocionální zátěže

První emocionální zátěží je nízké sebevědomí. Člověk, který vyrůstal ve velmi přísné domácnosti, byl minimálně chválen a neustále mu bylo něco vyčítáno, může mít v dospělosti problém projevit svůj názor. Sám sebe podceňuje a nevěří si.

Strach z neúspěchu je dalším druhem. Pokud člověk vyrůstá v prostředí, kde všechno musí být perfektní, kde slovo dobré je považováno za nadávku a neúspěch se netoleruje, v dospělosti má pak pocit, že sám nikdy ničeho nemůže dosáhnout.

Někteří lidé trpí perfekcionismem. Jde o situaci, ve které člověk vyžaduje daleko více, než je potřeba. Ačkoli má skvělé výsledky a v životě se mu daří, má neustále potřebu dělat všechno lépe a lépe, čímž se ovšem psychicky i fyzicky vyčerpává.

Poslední emocionální zátěží je vyhýbání se intimitě. Pokud vám v mládí někdo z blízkých ublížil, a tím nemyslíme pouze sexuální či domácí násilí, ale také psychické týrání, v dospělosti máte problém se lidem otevřít a navázat s nimi bližší vztah. A fyzický kontakt je pro vás spíše hrozbou než důkazem partnerské lásky.

Jak se emocionální zátěže zbavit?

Emocionální zátěž vás v životě stahuje ke dnu. Ne vždy se projeví v podobě vážných psychických poruch, každopádně negativně ovlivňuje vaše smýšlení a komplikuje především vaše vztahy s ostatními, vysvětluje For Hers.

Prvním krokem k jejímu zbavení je přiznat si problém. Jakmile začnete vnímat, že se s něčím potýkáte na základě vzpomínek z dětství, jste na správné cestě. Následně je třeba o problému mluvit.

Pokud nepomůže vypovídání se přátelům, vyzkoušejte terapie, na kterých celou situaci důkladně proberete. Lékaři vám mohou pomoci vybavit si vzpomínky, které jste zapomněli. Uvědomit si, že tehdy nebyla chyba na vaší straně.

Následně je třeba zaměřit se na to pozitivní. Uvědomit si, co z minulosti z vás dělá člověka, kterým jste. Myslet na to, jak vás dávná minulost v pozitivním slova smyslu ovlivnila. S těmito myšlenkami se vám pak podaří zbavit emocionální zátěže snadněji. Někdy je to ale běh na pořádně dlouho trať.

Zdroj: Healthline, Health Shots, Very Well Mind, NBC News, Marriage, For Hers

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články