Říká se, že si člověk nevybírá, s jakým obličejem se narodí. Se svým tělem můžeme provést mnoho změn, s tím, jak vypadáme v obličeji, nicméně nic nenaděláme. Je to ale pravda? Vědecké výzkumy ukazují, že tvar obličeje se během dospívání člověka mění. A to i podle toho, jakým způsobem dýcháme.
Je zdravější dýchat pusou, nebo nosem? A jaký vliv to má na to, jak budeme v dospělosti vypadat? Rozdíl vás možná překvapí a budete litovat, že jste o něm nevěděli dřív. Stále ale můžete dohlédnout na to, aby správně dýchaly například vaše děti.
Co je pohodlné, nemusí být zdravé
Mnoho lidí dýchá po většinu svého života ústy. Je to logické, do těla se jednodušeji dostává vzduch, navíc nás nic neomezuje ve chvíli, kdy máme například ucpaný nos. Dýchání ústy má nicméně řadu nevýhod.
Tou první jsou bakterie, které dostáváme do těla. Ty samozřejmě můžeme vdechnout i nosem, v tom jsou ale přece jen chloupky, které nás chrání před nejhorším. Navíc nedostáváme do těla takový objem vzduchu, a tudíž i nebezpečí je méně, vysvětluje Huffington Post.
Pokud se rozhodnete dýchat pusou v zimě, vždy byste měli mít kolem krku šálu, přes kterou budete studený vzduch filtrovat. Ten vám jinak může velmi snadno způsobit kašel a bolesti v krku, doplňuje Bloom.
Změna tvaru obličeje
Kromě výše zmíněných komplikací má dýchání ústy především v dětském a pubertálním věku ještě jednu nevýhodu. Jak ukazuje video zveřejněné v roce 2021 na YouTube, lidé, kteří dýchají nosem, mají daleko přirozenější tvar obličeje.
Pokud dýcháte v mládí ústy, v dospělosti se vaše čelist protáhne a z profilu pak působí váš obličej velmi nepřirozeně. Je to způsobeno tím, že lícní svaly musí při dýchání pusou daleko více pracovat a vyvíjí tak na čelist vyšší tlak.
Ze zdravotních důvodů se proto vždy snažte dýchat raději nosem, ačkoli v dospělosti už tvar obličeje těžko ovlivníte. A dohlédněte na to, aby lidé kolem vás popřípadě tuto chybu neudělali.
Zdroj: Bloom, Allure, American Sinus Institute, Huffington Post, YouTube
Autor: Šárka Cvrkalová