Černé jeřabiny dozrály už před pár týdny. Pokud vám je neozobali špačci, na nic nečekejte a nasbírejte si jich pořádnou zásobu. Někomu možná přijde jejich chuť trpká, jsou ale plné vitamínů a rozhodně se vyplatí z nich udělat například vynikající sirup.
Většina z nás zná strom jen jako jeřabinu, ve skutečnosti se mu ale říká temnoplodec černoplodý nebo také aronie. Plody této rostliny se sbírají koncem léta, na stromech ale vydrží i během října a listopadu, pokud je neozobají ptáci.
Plody plné vitamínů
Plody aronie jsou plné vitamínu C. Kromě toho obsahují také vitamíny E, K, B1, B2, B6, B9, A a P. Nechybí ani vysoký obsah látek, jako jsou draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód, uvádí Healthline.
Jeřabiny jsou plné antioxidantů, pomáhají zvyšovat imunitu, mají pozitivní vliv na správnou pevnost a pružnost cév. Podle studie z roku 2022 dále pomáhají správné funkci štítné žlázy.
Jód, kterého obsahují plody velké množství, je důležitý pro správný vývoj mozku. Proto se jeřabiny doporučují ve velkém konzumovat těhotným a kojícím ženám, doplňuje WebMD.
Jeřabinový sirup i čaj
Jeřabiny jsou trpké a mnoha lidem nechutnají. Udělat si z nich můžete například čaj, který dochutíte medem. Velmi často se ale také zpracovávají do sirupu nebo marmelád, které jsou doslazeny velkým množstvím cukru, který trpkou chuť zcela přebije.
Podle serveru Zahrada Centrum byly jeřabiny oblíbené jako indiánská pochoutka, a to konkrétně sušené. Zpracované ovoce se kombinovalo s masem, dnes byste si ho pravděpodobně dali spíše do misky s cereáliemi.
Využití jeřabin je celá řada, rozhodně se ale vyplatí je na podzim do jídelníčku zařadit. A to už proto, že chrání vaši imunitu a možná se právě díky nim vyhnete nachlazení, které v tomto období bývá tak časté.
Zdroj: NIH, Healthline, Medical News Today, WebMD, Zahrada Centrum
Autor: Šárka Cvrkalová