Energetické nápoje jsou určeny především sportovcům, lidem, kteří mají zvýšenou fyzickou aktivitu, nebo těm, kdo nutně potřebují zůstat vzhůru přes noc. Běžně si je ale kupují i studenti, kteří se jimi posilňují při učení na testy. Důvodů, proč si takový energeťák dát, je řada.
Víte ale, že jsou tyto nápoje poměrně nezdravé? Ukazuje to například článek z odborného časopisu International Journal of Health Sciences.
Jednou za čas vám sice takové nápoje neublíží, pokud jich ale budete pít nadměrné množství, mohou způsobit i závislost. Jsou plné cukrů a látek, které sice vaše tělo takzvaně nakopnou, zároveň mu ale mohou také ve větší míře ublížit. A proto je dobré vědět, jak si vyrobit energetický nápoj doma.
Ten totiž nejenže přizpůsobíte svým chutím, ale navíc ho připravíte zdravě – budete přesně vědět, co obsahuje.
Nakopne vás lněné semínko i kokosový olej
Abyste si doma mohli připravit energetický nápoj, je třeba vědět, které potraviny mají tendenci tělu dodat velké množství energie v poměrně krátkém čase. Patří k nim například kokosový olej.
Ten je zároveň podle Healthline skvělým pomocníkem při spalování tuků. Pokud tak chcete vytvořit energetický nápoj vhodný pro vaši sportovní aktivitu, kokosový olej bude skvělým základem.
Rychle a efektivně vám energii dále přidají například také lněná semínka nebo broskve. Ty navíc poskytují tělu velké množství proteinů a mají jen minimum cukrů a tuků, uvádí Very Well Fit. Při výrobě domácího energetického nápoje je tak rozhodně využijte.
Lněné semínko navíc podle studie z roku 2020 má i mnoho dalších zdravotních účinků, mezi které patří například prevence rakoviny či cukrovky. Dopomáhá také ke zdravým kloubům, kostem a svalům.
Recept na domácí energeťák
Na přípravu domácího energetického nápoje budete potřebovat kokosový olej, broskve, mátu, lněné semínko a citronovou šťávu. Použít můžete na dochucení i jakékoli další ovoce, které máte rádi a hodí se k broskvím. Může to být meloun, banán, jahody či borůvky. Pak už je to jen o smíchání všech ingrediencí dohromady.
Do mixéru dejte veškeré ovoce, lněné semínko, kokosový olej a trochu vody. Vše dobře promixujte. Pokud budete používat ovoce vodnatější, jako je třeba meloun, nebudete vody muset přidat tolik. Naopak například u banánů jí dejte více. Převažovat by vždy měly broskve, čím si je ale dochutíte, je na vás.
Nápoj by měl být vlivem ovoce sám o sobě sladký. Pokud potřebujete cukry přidat, používejte ideálně med nebo javorový sirup.
Takto připravený drink je pak vhodný například při sportovní aktivitě, ale dodá vám energii i při večerním studování na školní testy.
Zdroj: International Journal of Health Sciences, Healthline, Very Well Fit, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová